Zapewne wiele osób słyszało o określeniach takich jak wkładka, pokrywa, zawijacz. Określenia te kryją w sobie liście tytoniu używane do poszczególnych części składowych cygara. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że cygaro posiada określenia nie tylko na przekrój, ale także na budowę zewnętrzną. 

Jeśli tu trafiliście, zapewne jesteście zorientowani w świecie cygar. Rozpoczynając jednak taką przygodę, warto mieć świadomość, w jaki sposób cygara są produkowane oraz z czego są zbudowane. W poradniku przybliżę nie tylko jak palić cygara, ale także jak prawidłowo je traktować. Ich budowa nie jest skomplikowana, jednak pasjonując się tematem, są aspekty, które należy wiedzieć o cygarach. Postaram się Was zainteresować w tym krótkim artykule, do którego lektury zapraszam zwłaszcza początkujących. 

Budowa cygara

Mówiąc o składowych, możemy mieć na myśli zarówno tytoń, jak i poszczególne części całego cygara. Wyjaśnię Wam różnicę pomiędzy tymi dwoma charakterystykami. Mając na myśli budowę zewnętrzną cygara, zawsze będziemy mówili o określeniach takich jak głowa, kapturek czy stopa. Natomiast patrząc na przekrój cygara, dostrzegamy pokrywę, zawijacz i wkładkę. Są to podstawowe pojęcia, które każdy Aficionado powinien znać. 

Budowa zewnętrzna

Każde cygaro, czy to produkowane maszynowo, czy zwijane ręcznie, posiada te same określenia budowy zewnętrznej z jednym małym wyjątkiem. W każdym cygarze znajdziemy zatem:

  • głowę — część cygara, którą wkładamy do ust podczas palenia;
  • korpus — część cygara pomiędzy głową a stopą;
  • stopę — część cygara, którą odpalamy.

Elementem wyróżniającym cygara ręcznie robione jest kapturek, stanowiący mały doklejony na końcu głowy krążek tytoniu, który zamyka cygaro. Kapturek w cygarze pełni kilka zasadniczych funkcji. Przede wszystkim zapobiega rozwijaniu się korpusu oraz wykańcza cygaro. Ponadto wskazuje na to, iż dane cygara wykonane są ręcznie, co za tym idzie, są najlepsze

W maszynowej produkcji cygar wykorzystuje się cięty tytoń. Takie cygara nie posiadają kapturków, po pierwsze dlatego, że poza pokrywą nic się w nich nie rozwija, po drugie — maszyna nie jest w stanie nakleić takiego elementu. 

Przekrój cygara

Jak powstają najlepsze cygara? Poprzez bardzo dokładną pracę master blenderów, którzy niezwykle starannie zwijają liście tytoniu. Ten niezwykły proces wymaga bardzo dużej cierpliwości i doświadczenia. W cygarach zamknięte są aromaty, o których czasami nie mamy pojęcia. Każda odmiana tytoniu charakteryzuje się innymi cechami. Dlatego wyróżniane są liście używane do poszczególnych składowych cygara. Z czego zatem składa się cygaro?

Spoglądając na przekrój cygara, wyróżniamy jego 3 składowe:

Wkładkę (filler), która jest wypełnieniem cygara. Posiada zazwyczaj liście tytoniu dobrane ze względu na aromat i smak. Liście wkładki stanowią największą objętościowo część cygara. To one stanowią o mocy i smaku całego cygara. Jest to zarazem najbardziej wewnętrzna jego część.

Zawijacz (binder) jest spoiwem dla wkładki. Dzięki zawijaczowi filler jest na swoim miejscu i nie rozwija się. Ponadto zawijacz nadaje kształt cygarom. Liście tej części muszą być nie tylko mocne, ale i elastyczne, aby móc utrzymać całą konstrukcję cygara. Zawijacz oddziela pokrywę od wkładki.

Pokrywę (wrapper) spajającą całe cygaro i odpowiedzialną za jego wygląd. Liście używane w pokrywie są odpowiednio duże, jedwabiste i bez najmniejszych ubytków. Niezwykły tytoń jest specjalnie selekcjonowany, aby nie popsuć walorów estetycznych całego cygara. Liście pokrywowe są najlepsze i należą do najdroższych. Pokrywa jest najbardziej zewnętrzną częścią cygara.

Wkładka cygara

Jak już wiecie, liście tytoniu, wykorzystywane do pokrywy cygara są starannie selekcjonowane. Jak jest zatem z wkładką i jak powstają najlepsze cygara? 

Tytoń wkładkowy dobierany jest do pokrywy. Jasne tytonie używane są w cygarach typu claro i rosado, ciemne — w maduro.  Wiele osób twierdzi, że to wrapper determinuje smak cygara, jednak jest nieco inaczej. Pokrywa zawiera jedynie ok. 10% aromatu całości. To tytoń tworzący wkładkę jest zatem odpowiedzialny za walory aromatyczne i smakowe, a także moc cygara.

Tytonie, używane we wkładkach dzielimy ze względu na ich moc i aromat na:

  • seco - suche, łagodne, pozyskiwane z liści rosnących najniżej, przy glebie
  • volado - średnio mocne, pozyskiwane ze środkowych liści rośliny
  • ligero - oleiste, mocne, intensywne, pozyskiwane ze szczytowych liści rośliny tytoniu.

O pokrywie cygara i liściach tytoniowych ją budujących dowiecie się następnym razem. Już za tydzień ukaże się artykuł o tym, jak odnaleźć się w określeniach dotyczących kształtów i kolorów cygar.

Mam nadzieję, że udało mi się przekazać choć odrobinę tego, co należy wiedzieć o cygarach i co piszczy w tym niezwykłym świecie. W następnych artykułach dowiecie się, m.in. jak powstają najlepsze cygara, jak palić cygaro oraz wiele więcej. Zapraszam nie tylko początkujących do pozostawiania komentarzy 🙂

Komentarze