Chiny są krajem, który zamieszkuje ponad miliard ludności. Chińczycy są przywiązani do swojej kultury i tradycji. Stale rosnący popyt na cygara w tym kraju spowodował, że najwięksi producenci cygar, każdego roku wprowadzają na rynek cygara w limitowanej edycji z okazji Księżycowego Nowego Roku. Tym razem jest to Chiński Rok Królika.

Chiny są krajem, który dopiero w 2022 roku przekazał prowadzenie Indiom pod względem największej liczby ludności. Wydawałoby się, że jeśli zamieszkuje je aż 1,410 mld ludzi to jest to miejsce bardzo zróżnicowane. Jednak Chińczycy przestrzegają ściśle określonych zasad, są bardzo przywiązani do kultury i tradycji. Najważniejsze święto w kalendarzu chińskim kojarzone przede wszystkim z tańcami lwów. Chiński Nowy Rok, bo o nim mowa przypada pomiędzy 21 stycznia a 20 lutego. W tym roku rozpoczęcie Roku Królika przypadło na 22 stycznia.

Cygara w Azji

Chiny to przede wszystkim szybko rozwijający się rynek cygar napędzany rosnącym popytem na wysokiej jakości cygara oraz rozwojem przemysłu cygarowego w kraju. Szacuje się, że wielkość rynku tytoniowego w Chinach przewyższa 6 razy zapotrzebowanie Rosji, 8 razy USA i aż 12 razy Japonii. Oczywiste jest, że rynek cygar to coś zupełnie innego niż papierosy i inne wyroby tytoniowe. Jednak cygara również są popularne w tej części świata. Chiny nie mają obecnie odpowiedniej klasyfikacji jeśli chodzi o cygara, więc zarówno te ręcznie robione, maszynowe jak i cygaretki należą do tej samej kategorii statystycznej. 

Zgodnie z podaniami, chiński tytoń był suszony na słońcu i prezentowany cesarzom jeszcze w czasach panowania dynastii Ming i Quing. Chiny mają 4 fabryki, w których cygara produkowane są zarówno maszynowo, jak i ręcznie. Obecnie kraj ten bazuje na tytoniu importowanym z Brazylii, Dominikany i Indonezji. Jednak wyspa Hainan i Syczuan leżą na podobnych szerokościach geograficznych jak Dominikana i Kuba, a tytoń tam uprawiany ma doskonałe warunki wzrostu.

Z roku na rok odnotowuje się coraz większy popyt na cygara. Taka ilość ludności to ogromny potencjał sprzedażowy. Dlatego czołowi producenci cygar każdego roku wprowadzają na rynek cygaro nawiązujące do kultury Chin. Związane jest ono z Chińskim Nowym Rokiem. Marki takie jak CohibaDavidoff, Drew Estate czy Plasencia również w tym roku przedstawiły cygara z edycji limitowanej na Rok Królika

Plasencia Year of the Rabbit Limited Edition 2023

Plasencia Cigars po raz trzeci zdecydowała się wypuścić na rynek cygaro z okazji Księżycowego Nowego Roku. Mieliśmy już okazję podziwiać Plasencia Year of the Ox z 2021 roku oraz Plasencia Year of the Tiger z 2022 roku. Tym razem prezentowane cygaro to Plasencia Year of the Rabbit. W 100% nikaraguańskie puro, stworzone z tytoniu pochodzącego głównie z Doliny Jalapa. Jego moc można określić jako łagodną do średniej. Nestor Andres Plasencia podsumowując wprowadzenie na rynek tego cygara powiedział: Królik reprezentuje idealne zwierzę na te zmieniające się czasy ze względu na jego zdolność do dostosowania się w różnych warunkach z wdziękiem i elegancją. Chciałbym również podkreślić, że ponieważ królik jest symbolem długowieczności, nasz tytoń także poprawia się z czasem, aby osiągnąć niesamowite smaki. Jesteśmy głęboko przekonani, że cygara "The Year of the Rabbit" będą właściwie reprezentować Chiński Nowy Rok.

Cygara z aż trzema przepięknymi pierścieniami w czerwonym kolorze, ze złotymi akcentami zapakowane są po 10 sztuk w drewniane skrzynki o tej samej barwie. Na rynku pojawi się jedynie 6 000 skrzynek, z czego aż 3 000 trafi na rynek amerykański.

Davidoff Year of the Rabbit Limited Edition 2023

Davidoff Year of the Rabbit upamiętnił Chiński Nowy Rok niezwykle rzadkim cygarem z limitowanej edycji. Delikatne perfecto o średniej mocy, będące połączeniem złożonej dominikańskiej i nikaraguańskiej mieszanki tytoniu, owiniętej w zawijacz San Andres i ekwadorską pokrywę Habano. Tak można określić ten rarytas. 

Cygara zapakowane są w niebanalne drewniane skrzynki po 10 sztuk. Każde cygaro w pudełku ma swoje miejsce i jest niestandardowo ułożone. Jak zatem smakuje to limitowane cygaro Davidoff? Podczas degustacji wyczuwalne są nuty kawy ze śmietanką, prażonych orzechów i suszonych owoców z aromatem skóry, przypraw i ciekawym cedrowo-kakaowym finiszem.

Drew Estate Liga Privada Year of the Rabbit

Jonathan Drew w komunikacie prasowym powiedział: Króliki to pomyślne zwierzęta w chińskim zodiaku. Są ciche, eleganckie, miłe i odpowiedzialne, są łagodnymi rozjemcami, kojarzonymi z boginią księżyca Chang'e, która wg legendy miała królika jako zwierzaka. Celem uczczenia Roku Królika, stworzyliśmy niezwykle eleganckie cygaro, które imponuje subtelnymi niuansami i warstwami gładkiego, obitego dymu.

Cygara o ringu 54 zapakowane są w skrzynki po 8 sztuk. 2 kontrastowe pierścienie, 1 w białym, 2. w czarnym kolorze świetnie komponują się z pokrywą Connecticut Habano. Cygara zbudowane są z brazylijskich i nikaraguańskich tytoni wypełniających. Zawijacz natomiast stanowi meksykański liść San Andres.

Cohiba Siglo de Oro Year of The Rabbit

Chiny, Honkong i niektóre kraje Azji Południowo-Wschodniej jako pierwsze zobaczyły nowe wydanie cygar Cohiba. Pakowane w skrzyneczki po 18 sztuk Cohiba Siglo de Oro o wymiarach 4 1/2 cala i ringu 54 - Exitosos, zaprezentowane zostały w trzecim tygodniu stycznia, tuż przed rozpoczęciem Chińskiego Nowego Roku, podczas serii imprez organizowanych przez wyłącznego dystrybutora Habanosa na rynek azjatycki - Pacific Cigar Co. i Infifon HK. Cohiba Siglo de Oro Year of the Rabbit wyprodukowane zostaną w ilości 18 888 skrzynek, ponieważ w chińskiej kulturze cyfra 8 przynosi szczęście.

Habanos zaprezentował cygaro na Rok Królika mając na uwadze nie tylko Księżycowy Nowy Rok. Dla Cohiby ten rok to także 30-lecie Linea 1492. Seria ta została wprowadzona na rynek w 1992 roku, jednak obchody rocznicowe nieco się opóźniły. Na każdym cygarze znajduje się, oprócz standardowego pierścienia z logo marki Cohiba, drugi w kolorze czarnym. Umieszczona na nim złota grafika przedstawia królika i słowa "Year of the Rabbit". Na czarnych skrzynkach umieszczona jest taka sama grafika w towarzystwie oznaczenia 30-lecia Linea 1492. 

Cygara z Roku Królika

Cygara w edycjach limitowanych na Księżycowy Nowy Rok od lat pojawiają się na rynku. Oprócz tych wymienionych powyżej, pojawiły się także inne cygara limitowane.

 Cygaro Macanudo Inspirado Year of the Rabbit jest połączeniem tytoni z Dominikany i Meksyku we wkładce, meksykańskiego zawijacza i pokrywy Connecticut. Cygaro to określane jest jako bogate, o przyjemnym aromacie i świetnie komponujące się z napojami i potrawami.

VegaFina Year of the Rabbit 2023 to kolejne cygaro, które powstało na Chiński Nowy Rok. To wydanie również zapakowane jest w czerwoną skrzynkę. Mieści natomiast 16 cygar w formacie torpedo i przedzielone jest na 2 części, po 8 sztuk. Tytonie wypełniające z Dominikany i Nikaragui z zawijaczem z Dominikany i ekwadorską pokrywą tworzą ciekawą całość pełną aromatów.

Flor de Selva już na targach Intertabac zaprezentowało cygaro na Chiński Rok Królika. Zaznaczyć tu należy, że była to jedna z pierwszych marek, która uczciła Księżycowy Nowy Rok, produkując cygaro z tej okazji. Na cały świat przeznaczono jedynie 2023 skrzynki tych cygar, pakowane po 10 sztuk.

Ostatnim cygarem, które powstało specjalnie na Rok Królika jest chińskiej produkcji Great Wall Cigar Year of the Rabbit. Limitowana edycja obejmuje 2000 pudełek po 10 sztuk. A skoro o pudełkach mowa, nie jest to klasyczne opakowanie w postaci drewnianej skrzyneczki, a białe okrągłe pudełko ze złotymi elementami. Do zestawu dołączona jest także obcinarka w czerwonym kolorze, która powstała we współpracy z marką Xikar. Uwagę przykuwa jednak wygląd cygar, na których pokrywie oprócz dwóch złotych pierścieni, odciśnięty jest kształt królika.

Z pewnością cygara, które wyprodukowane zostały, aby uczcić Chiński Nowy Rok, potrafią zachwycić. Czy zachwyca także ich aromat? Na pewno. Ale czy uda nam się ich posmakować? Niektórych z pewnością tak. Śledźcie naszą stronę internetową Cigarro.pl, aby być na bieżąco, a nie przegapicie premiery tych cygar w Polsce.

Komentarze