Koszt cygara może być różny w zależności od marki, użytego w cygarze tytoniu, a także formatu i pochodzenia cygara. Czy za wysoką ceną idzie też świetna jakość? Z pewnością nie we wszystkich przypadkach. Koszt cygara uzależniony jest także od dostępności danego cygara na rynku. Te bardziej pożądane z reguły jako pierwsze znikają z półek i mają wyższą cenę.

Ile kosztuje dobre cygaro?

Ile kosztuje cygaro? Takie pytanie pojawia się najczęściej u początkujących Aficionados. Jego cena uzależniona jest od wielu czynników. Jednak jeśli chcesz kupić cygaro, na którym z pewnością się nie zawiedziesz, polecamy sprawdzone produkty. Najlepszym wyborem są cygara, które zostały wysoko ocenione przez popularne magazyny takie jak Cigar Aficionado lub Cigar Journal

Ważne są także Twoje oczekiwania względem cygara. Jeśli zależy Ci na dobrej jakości produkcie, który będzie miał dobry ciąg, aromat i po prostu będzie smakował, kupisz go za ok. 50 zł za sztukę. Jeśli jednak jesteś zainteresowany cygarem, które jest wyjątkowe, z edycji limitowanej i bardzo pożądane przez Aficionados, wówczas trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu nawet kilkuset złotych za sztukę.

Dobre cygaro musi dużo kosztować?

Cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości. Cygaro, które kosztuje np. 100 zł nie zawsze będzie przyjemniejsze od tego, które kosztuje 50 zł. W degustacjach w ciemno organizowanych przez Cigar Aficionado, tanie cygara czasami wypadają lepiej niż te drogie. Jednocześnie ważne jest, aby zrozumieć, że najlepszy tytoń, najlepsza konstrukcja i najdokładniejsza kontrola jakości kosztują. Podobnie jak w przypadku wszystkich surowców, nie każdy tytoń jest jednakowej jakości. Niektóre uprawy są lepsze od innych. Dla niektórych tytoń to tytoń i nie ma głębszego sensu się nad tym rozwodzić. Jednak nic bardziej mylnego. Jakość cygar zależy przede wszystkim od tytoniu, którego użyto do ich produkcji. Istnieją rejony, które są wręcz idealne do wzrostu i uprawy tej rośliny, na innych glebach natomiast tytoń nie ma szans na przetrwanie i dobry plon.  Standardy jakości są określane przez wygląd, spalanie, aromat i smak. Bardzo aromatyczny, smakowy tytoń, który ma nieskazitelny wygląd i jest elastyczny w dotyku, będzie droższy niż gruby liść, który nie ma zbyt wiele aromatu ani smaku. Niektóre tytonie wymagają również dłuższego czasu dojrzewania i fermentacji, aby uzyskać maksymalną wydajność. Proces ten również podnosi koszt cygara - im dłuższy cykl, tym dłużej tytoń musi być przechowywany w magazynie, a to generuje dodatkowe koszty. 

Tytoń może być odmianą mało wydajną, co oznacza, że zbiory na polu nie były duże, a mimo to wyprodukowane niewielkie ilości były znakomite. To również może sprawić, że cygaro będzie nieco droższe. Czasami jest to tylko kwestia podaży i popytu. Niekiedy cygaro jest drogie z dziwnych powodów, które nie mają nic wspólnego z jakością lub dostępnością. Te niefortunne wyjątki nie są normalne w branży cygar premium. Jeśli cygaro jest drogie, koszt ten jest zazwyczaj uzasadniony. 

Kubańskie cygara uważane są za jedne z najlepszych, dlatego kosztują też dość sporo. Koszt Cohiba Behike to teraz ok. 550 zł za sztukę, a Cohiba Esplendidos ok. 450 zł. Ceny nie gwarantują jednak, że pokochasz te cygara. Profil smakowy i moc cygar z tej półki może nie przypaść do gustu zwłaszcza początkującym Aficionados. Najlepszą metodą na przekonanie się o tym czego chcesz i potrzebujesz jest po prostu spróbowanie danego cygara. Jeśli jednak cena Cię nie przekonuje, zawsze warto zostać przy pozycjach, które już znasz i ich koszt Cię satysfakcjonuje. Jeśli zdecydujesz się jednak spróbować, odkryjesz złożoność i niezwykły poziom aromatów cygar, będziesz wiedział, że pieniądze nie zostały wydane na marne. 

Dobre cygara w przystępnej cenie

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji cygar, które zasługują na uwagę i dostępne są w przystępnej cenie. Były one niejednokrotnie wysoko oceniane przez wcześniej wspomniane magazyny cygarowe na świecie. W zależności od formatu ceny mogą być nieco wyższe niż podane.

 1. Alec Bradley Black Market Esteli (ok. 50 zł)
 2. Casa Turrent Serie 1901 (ok. 40 zł)
 3. E.P. Carrillo Pledge Prequel (ok. 80 zł)
 4. E.P. Carrillo Encore Majestic (ok. 80 zł)
 5. Fuente Fuente Opus X (ok. 250 zł)
 6. La Aurora 107 Nicaragua (ok. 50 zł)
 7. La Flor Dominicana Andalussian Bull (ok. 100 zł)
 8. La Flor Dominicana Ligero L-500 (ok. 50 zł)
 9. Oliva Serie V (ok. 50-70 zł)
 10. Oliva Serie V Melanio (ok. 80-110 zł)
 11. Plasencia Alma Fuerte V Generacion (ok. 80 zł)
 12. Plasencia Alma Fuerte Sixto I (ok. 80 zł)
 13. Rocky Patel Sun Grown Maduro (ok. 70 zł)
 14. Rocky Patel Vintage 2003 Cameroon (ok. 50 zł)
 15. Sixty by Rocky Patel (ok. 90 zł).

Wszystkie wymienione cygara kupicie w Polsce, a możecie to zrobić przez Internet np. tutaj.