Paląc papierosa, czy cygaretkę, nikt nie zastanawia się nad faktem, że trzeba je specjalnie przygotować do palenia. Inaczej jest jednak z cygarami. Często mówi się nawet o sztuce palenia tych wyrobów tytoniowych premium. Warto zauważyć, że cygara to nic innego jak ręcznie zwijane liście tytoniowe. Oczywiście. na rynku dostępne są także cygara produkowane maszynowo. Nie zmienia to jednak faktu, że nie da się ich palić bez przycięcia. Dziś postaram się przybliżyć Wam nieco wiedzy o obcinarkach i samym procesie przycinania cygar.

Jak przygotować cygaro do palenia?

Przycinanie cygara przedstawię Wam poniżej, jednak co zrobić wcześniej i jak przygotować je do odpalenia? Cygara często dostaniecie zapakowane w folijkę. Należy się jej pozbyć w taki sposób, by nie naruszyć pokrywy cygara. Jak to zrobić, kiedy przylega ona zbyt mocno do cygara? Najlepiej delikatnie rozciąć ją nożyczkami lub ściągnąć palcami. Pamiętajcie jednak by podczas usuwania jej palcami nie wyciskać cygara jak tubki. Należy zrobić to delikatnie i uważać, by nie uszkodzić głowy cygara z kapturkiem. 

Podczas odpakowywania cygara i przygotowywania go do palenia warto mieć na uwadze także fakt, że nie wolno zdejmować pierścienia cygara od razu. Taki zabieg na samym początku może przynieść opłakane skutki w postaci zerwania liścia pokrywy. Należy pozwolić cygaru lekko się wypalić. Wówczas klej pierścienia rozmięknie i wtedy bez żadnego ryzyka będziecie mogli usunąć z cygara pierścień. 

Jak przyciąć cygaro?

Przycinanie cygara może wydawać się skomplikowaną procedurą, zwłaszcza dla niewtajemniczonych. Jednak po wybraniu odpowiedniej obcinarki i nauczeniu się, jak prawidłowo przycinać cygaro, nie będzie to zniechęcające doświadczenie. Istnieje wiele przyrządów do obcinania cygar, a także dużo rozmiarów cygar. To jak prawidłowo przygotować je do palenia może stać się niejasne. Postaram się jednak wyjaśnić wszystkie zawiłości. 

Błędy zdarzają się każdemu, zwłaszcza początkującemu Aficionado. Nic jednak nie irytuje bardziej, niż przecięcie cygara w taki sposób, że rozlatuje się na naszych oczach. Obcięcie cygara zbyt wysoko może skutkować otwarciem główki, wówczas cygaro spali się zbyt szybko. Tak samo użycie zbyt tępego ostrza może uszkodzić cygaro, zgniatając, szarpiąc lub zrywając tytoń. Poniżej przedstawię Wam najpopularniejsze narzędzia do przycinania cygar. Jednak początkujących nurtuje często pytanie — tak właściwie, po co przycina się cygara? Obcinając cygaro otwiera się je, by uzyskać gęsty i satysfakcjonujący ciąg.

Gilotyna 

Gilotyna to najpopularniejszy przyrząd do przycinania cygar. Występuje w dwóch wariantach — jako jednoostrzowa i dwuostrzowa. Właśnie nią najłatwiej wykonać nacięcie. Jedynym wyjątkiem są grubsze cygara. Obcina ona głowę cygara w prostej linii umożliwiając przepływ powietrza. 

Obcinacz posiada spory otwór, w którym umieszcza się głowę cygara, a następnie przesuwając z góry na dół, obcina się głowę cygara. Należy pamiętać, aby cięcie wykonać szybkim zdecydowanym ruchem. W innym przypadku możecie poszarpać liście w głowie cygara, co daje ogromny dyskomfort podczas palenia. Wynika to z faktu, że takie poszarpane liście kruszą się i pozostają na ustach palącego. 

Obcinacz typu "V"

Nacięcie z góry do dołu, w którego efekcie powstaje kształt litery V jest dość popularne. Dokładnie penetruje ono cygaro. Nacięcie to otwiera cygaro na większej powierzchni wkładki stwarzając przy tym duży ciąg. Po dwóch stronach główka pozostaje natomiast nienaruszona i nadal zaokrąglona. Jest to bardzo wygodny kształt podczas palenia. Zazwyczaj w obcinaczach typu "V” spotyka się trójkątne ostrze, działające za sprawą dźwigni na sprężynie. 

Nożyce do cygar

Nożyczki do cygar wyglądają podobnie do fryzjerskich nożyczek. Posiadają jednak nieco zaokrąglony otwór na cygaro. Jedyną uwagą, którą można poczynić w przypadku nożyc jest fakt, że nie można ich w żaden sposób unieruchomić i dość trudno kontrolować grubość odcinanego kawałka. Natomiast dużą zaletą tego obcinacza jest fakt, że dzięki rozpiętości, szerokiego otwarcia ostrzy, możliwe jest przycięcie nawet bardzo grubego cygara. 

Dziurkacz do cygar

Nieco mniej popularnym narzędziem jest dziurkacz, nazywany także wiertakiem. Jest to prosty przyrząd w kształcie stożka i zakończony jest niewielkim wiertłem, które należy wkręcić w głowę cygara do ok. 1,25 cm. Ten rodzaj przygotowania cygara do palenia, pozostawia jego głowę praktycznie nienaruszoną. Kapturek podczas przekłuwania głowy, również pozostaje na swoim miejscu. Jest to najmniej inwazyjne narzędzie pod względem ryzyka rozwinięcia się pokrywy cygara. 

Wyrzynarka do cygar

Wyrzynarka jest dość młoda na cygarowym rynku. Działa podobnie do pobierania próbki gleby. Należy przycisnąć ją do głowy cygara i lekko kręcić. Przekręcając wyrzynarkę, usuwamy warstwę tytoniu. Taki rodzaj cięcia stwarza dobry ciąg i pozostawia zaokrąglone krawędzie głowy cygara. 

Mam nadzieję, że przybliżyliśmy Wam temat rodzajów obcinarek i przycięć w cygarach. Na pytania, jak odpalić i zagasić cygaro oraz jak je palić odpowiemy w kolejnym wpisie. 

Komentarze