Historia marki cygarowej J.C. Newman to prawdziwa opowieść o amerykańskim marzeniu, niezłomnej determinacji, pasji, poświęceniu i nieustannym dążeniu do doskonałości.Od skromnych początków, jako jednoosobowa fabryka cygar, Newmanowie przetrwali i prosperowali w czasach Wielkiego Kryzysu, dwóch wojen światowych, kubańskiego embarga, nadmiernych podatków i zakazów palenia. Jako że J.C. Newman Cigar Company kontynuuje działalność w XXI wieku, rodzina Newmanów jest zaangażowana w podtrzymywanie tradycji jakości i innowacyjności oraz ręczne tworzenie jednych z najlepszych cygar na świecie.

Historia marki cygarowej J.C. Newman to prawdziwa opowieść o amerykańskim marzeniu, niezłomnej determinacji, pasji, poświęceniu i nieustannym dążeniu do doskonałości. Newmanowie wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych z Węgier w XIX wieku. Młody Julius Caeser w wieku zaledwie 14 lat został praktykantem w fabryce cygar w Cleveland w Ohio. Jego matka Hannah płaciła 3 dolary miesięcznie, aby jej syn mógł uczyć się o rynku cygar. Po zakończeniu nauki Julius Caeser pracował jako czeladnik cygarowy przez następne 3 lata, aż do momentu, gdy poważna recesja spowodowała masowe zwolnienia w całym kraju. Jako bezrobotny imigrant, J.C. postanowił podążyć za marzeniami i założyć własną firmę.Choć jego oczekiwania były wielkie, początki firmy jawiły się dość standardowo. W 1895 roku J.C. stworzył stół do cygar ze starych desek, pożyczył 50 dolarów na tytoń i otrzymał pierwsze zamówienie na 500 cygar od rodzinnego sklepu spożywczego. Firma, która rozpoczęła działalność tego dnia w stodole za domem rodzinnym to J.C. Newman Cigar Company. Pierwsza marka cygar J.C. Newmana nosiła nazwę "A.B.C.", czyli "Akron, Bedford i Cleveland", co było nazwą lokalnej linii tramwajowej. 

Początki rodzinnej fabryki cygar

 

Początki były trudne, a konkurencja w branży bardzo duża, ale Julius się nie poddawał. Ciężko pracował i nieustannie doskonalił swoje umiejętności, aby stworzyć najlepsze cygara na rynku. W ciągu kilku lat, dzięki wysokiej jakości swoich wyrobów, zyskał uznanie i popularność wśród miłośników cygar. Do 1916 r. firma szybko się rozrosła, dodając dwie fabryki w Marion i Lorain w Ohio i zatrudniała wtedy łącznie 700 pracowników. Najlepiej sprzedająca się marka cygar J.C. Newman nosiła nazwę Judge Wright, a jej słynny slogan brzmiał: "Uczciwy proces sądowy wyda werdykt na korzyść tego cygara". Biznes cygarowy był jednak trudny w czasie Wielkiego Kryzysu.

J.C. Newman miał czworo dzieci. Dwóch jego synów, Stanford i Millard, po II Wojnie Światowej powróciło ze służby wojskowej i dołączyło do firmy. Stanford był odpowiedzialny za produkcję cygar, a Millard nadzorował ich sprzedaż. Firma dołączyła do społeczności producentów cygar w Tampie w 1954 roku, kiedy J.C. zdecydował, że ich przyszłość leży w produkcji cygar premium. Zdecydował się przenieść do Tampy, która cieszyła się światową reputacją w produkcji wysokiej jakości cygar premium. Przeprowadzka przybliżyła go również do głównego źródła tytoniu, jakim od lat była Kuba. Co ciekawe, na początku XIX wieku w Tampie wyprodukowano więcej ręcznie zwijanych cygar Clear Havana - cygar wykonanych w całości z kubańskiego tytoniu - niż wyprodukowano na Kubie i sprowadzono do Stanów Zjednoczonych. Fabryka została wyposażona w najnowocześniejsze maszyny i narzędzia. Dzięki temu można było wytwarzać cygara o jeszcze wyższej jakości i przede wszystkim zwiększyć ich produkcję.

Cuesta Rey w portfolio J.C. Newman

Stanford wiedział, że jeśli firma ma nadal odnosić sukcesy, musi nabyć istniejącą markę cygar premium. Zaledwie 5 miesięcy po śmierci ojca w 1958 roku, zakupił znaną na całym świecie markę Cuesta Rey. Po uzyskaniu tytułu do Cuesta Rey, Stanford stworzył nowatorskie opakowanie dla swoich nowych cygar - dwie wiązki po 25 cygar zapakowane w okrąg i umieszczone w luksusowych, aromatycznych owijkach z cedru. W ten sposób powstało legendarne cygaro Cuesta-Rey No. 95 za 35 centów. Każdy inny producent cygar z Tampy sprzedawał swoje standardowe cygara za 26 centów. 

Do 1985 roku czternastu krewnych Newmana posiadało akcje firmy, wszyscy pobierali dywidendy i domagali się kolejnych. Ponadto cały przemysł cygarowy znajdował się w środku dwudziestoletniego załamania. W obliczu kurczących się zysków i ogromnych różnic filozoficznych dotyczących przyszłości firmy Stanford wiedział, że coś musi się zmienić. Wraz ze swoimi synami, Erikiem i Bobbym, wykorzystał cały swój osobisty majątek i w Walentynki 1986 roku poinformował rodzinę, że chce wykupić ich udziały w firmie. Stanford często powtarzał: "Moi krewni dostali pieniądze, a ja i moi synowie dług, ale dostaliśmy też możliwość odwrócenia losu firmy"

Współpraca z rodziną Fuente

Trzy tygodnie po zakończeniu wykupu, kolega Stanforda z Tampy, producent cygar, Carlos Fuente Sr. miał dla niego propozycję. Carlos chciał zamknąć swoją fabrykę w Tampie i skoncentrować wysiłki na swojej fabryce w Dominikanie. Zapytał, czy Stanford byłby zainteresowany tworzeniem mieszanek w Tampie, na co Stanford się zgodził pod warunkiem, że Carlos będzie robił ręcznie robione cygara dla J.C. Newman Cigar Co. Pierwsza marka w ramach nowego partnerstwa, La Unica Dominican Primeros, stała się numerem jeden w sprzedaży amerykańskich cygar premium w ciągu 6 miesięcy od wprowadzenia na rynek. Wkrótce potem produkcja Cuesta Rey została przeniesiona do dominikańskiej fabryki Fuente i odniosła podobny sukces. W 1990 roku firma J.C. Newman Cigar Co. została dystrybutorem marek Arturo Fuente i Montesino, rozszerzając sprzedaż na całe Stany Zjednoczone, a współpraca ta trwa do dziś.

Cygara J.C. Newman dziś

Dziś nowe pokolenie kontynuuje tradycję rodziny Newman pod kierownictwem braci Erica Newmana, prezesa, i Bobby'ego Newmana, wiceprezesa wykonawczego. W 2017 roku syn Erica, Drew, został pierwszym członkiem czwartego pokolenia, który dołączył do firmy w pełnym wymiarze godzin jako główny radca prawny firmy. Biznes, który młody Julius Caeser założył ponad sto lat temu, jest silniejszy niż kiedykolwiek. Diamond Crown to wysoko cenione cygaro, a także jednaz linii najlepiej sprzedających się humidorów i akcesoriów do cygar. Cuesta Rey to jedno z najpopularniejszych cygar na świecie, którym cieszą się miłośnicy cygar w 61 krajach na sześciu kontynentach. Premiera Brick House przekroczyła wszelkie oczekiwania i została uznana za jedno z 25 najlepszych cygar na świecie przez Cigar Aficionado. Quorum natomiast jest najpopularniejszym na świecie ręcznie robionym cygarem sprzedawanym w pakietach. Od skromnych początków, jako jednoosobowa fabryka cygar, przetrwali i prosperowali w czasach Wielkiego Kryzysu, dwóch wojen światowych, kubańskiego embarga, nadmiernych podatków i zakazów palenia.

W 1895 roku w Stanach Zjednoczonych było ponad 40 000 federalnie licencjonowanych producentów cygar. Cztery pokolenia i prawie 130 lat później, J.C. Newman jest jedyną firmą, która nadal jest własnością rodziny założycielskiej i przez nią jest prowadzona. Jako że J.C. Newman Cigar Company kontynuuje działalność w XXI wieku, rodzina Newmanów jest zaangażowana w podtrzymywanie tradycji jakości i innowacyjności oraz ręczne tworzenie jednych z najlepszych cygar na świecie.

Komentarze