Na rynku można znaleźć mnóstwo cygar marki Cohiba, czy jednak są one prawdziwymi kubańskimi puros? Zwłaszcza w turystycznych miejscach można naciąć się na podróbkę łudząco przypominającą oryginał. Jak jednak rozpoznać podróbki cygar i nie dać się oszukać? Poniżej mamy kilka rad, które pomogą uchronić się przed oszustwem.

Podrabiane kubańskie cygara - jak nie dać się oszukać?

Częstym tematem poruszanym przy okazji kubańskich cygar jest ich podrabianie. Rynek podróbek kwitnie nie tylko na Karaibach ale i w innych miejscach turystycznych. Czasami podrobionych cygar nie jest w stanie rozróżnić nawet doświadczony Aficionado. Warto zatem stosować się do wskazówek, które przygotowaliśmy poniżej. Jeśli będziesz wiedział, na co zwrócić uwagę nie dasz się nabrać na kupno fałszywego kubańskiego cygara. 

Najczęściej podrabianą marką kubańskich cygar jest Cohiba. Wynika to głównie z faktu, że jest ona ceniona wśród koneserów, a jej ilość na rynku jest dość mała. Często wyprzedaje się w kilka dni od dostawy, zwłaszcza w Europie. Jak zatem odróżnić podróbkę od oryginału w świecie cygar i jak rozpoznać oryginalne cygaro?

Podejrzana cena cygar Cohiba

Podróbki często sprzedawane są po nierealnie niskich cenach. To powinno przykuć Twoją uwagę. Za Cohibę po prostu trzeba zapłacić odpowiednią cenę. Kuba jest dobrym punktem odniesienia, ponieważ ma najniższe ceny tego typu cygar na świecie. Dla przykładu oryginalne Cohiba Esplendidos kosztuje ok. 25 dolarów. Behike 56 kosztuje ponad 30 dolarów. Więc jeśli ktoś proponuje Ci Cohibę w okazyjnej cenie to z pewnością jest to podróbka.

Opakowanie kubańskich cygar

Zdecydowanie najgorętszym towarem na rynku kubańskich cygar jest Cohiba Behike. Cygara te pakowane są w czarne pudełka po 10 szt. Opakowania oprócz złotych akcentów zawierają także naklejkę Habanos i kubańską pieczęć gwarancyjną. Mimo że czasami elementy na pudełku wyglądają łudząco podobnie, osoby handlujące podróbkami nie zwracają uwagi na najistotniejsze elementy, np. ilość cygar w pudełku. Tak właśnie na rynku dostępne są podróbki Cohiba Behike w pudełkach z 25 cygarami zamiast 10.

Właściwe pudełko również nie gwarantuje oryginalności cygar. Aby sprawdzić opakowanie, należy przypatrzeć się czy widnieje na nim etykieta Habanos w prawym górnym rogu oraz pieczęć gwarancyjna Kuby z hologramem i kodem po lewej stronie. Czasami warto sprawdzić samą banderolę, ponieważ podróbki często nie posiadają wytłoczeń, a także oryginalnego koloru. Oryginalne pudełko cygar Cohiba będzie miało zachowaną symetrię. Wszystkie pudełka oryginalnych cygar są bowiem tego samego rozmiaru, cygara są tej samej wielkości, ich kolory są wręcz identyczne, a pierścienie będą wyrównane w każdym cygarze na tej samej jego części. 

W niektórych podrabianych pudełkach z cygarami w ich wnętrzu znajdziecie etykiety do samodzielnego przyklejenia. Habanos na każde pudełko cygar zakłada plombę, a etykiety i naklejki są zawsze na opakowaniu, a nie wewnątrz.

Kolejnym opakowaniem, które często prezentowane jest jako to od Habanosa, jest pudełko z przezroczystym lub plastikowym wieczkiem. Prawdziwe kubańskie cygara nigdy nie były pakowane w podobne pudełka. 

Budowa kubańskiego cygara

Pajeros, czyli kubańskie cygara posiadające prosty bok, zakończone są kapturkami. Niedbałe zakończenie cygara lub jego niesymetryczny kształt oznaczają, że to podróbka. Kapturek nie jest gwarancją oryginalności, ponieważ inni producenci ręcznie robionych cygar również używają takiego zakończenia, jednak jego brak z pewnością oznacza podróbkę.

Jeśli jednak już kupisz cygara niewiadomego pochodzenia również ich palenie może wskazać czy są podróbkami czy też kubańskimi oryginałami. Prawdziwe kubańskie cygara bowiem mają tendencję do spalania się szarawym popiołem. Jeśli natomiast Twoje cygaro spala się jasnym lub białym popiołem, oznacza to, że jest wykonane z innych liści tytoniowych niż kubańskie.

Jak nie dać się oszukać?

Fałszerze bardzo często wykorzystują zainteresowanie limitowanymi edycjami cygar, zwłaszcza tych z Kuby. Umieszczają oni fałszywe banderole, które wtórnie wykorzystują, na pudełkach Cohiba i Montecristo. Banderola Edicion Limitada znajduje się w taki sposób np. na pudełku z każdego roku. Pamiętaj jednak, że Cohiba pojawia się bardzo sporadycznie jako edycja limitowana. Warto zatem wiedzieć w którym roku marka wypuściła edycje limitowaną, a w którym nie.

Najbardziej popularną i skuteczną formą oszustwa jest przekonanie potencjalnego klienta, że sprzedawca ma kogoś bliskiego w fabryce cygar, stąd niska cena cygar. Gdy usłyszysz takie tłumaczenie powinien to być sygnał ostrzegawczy. Uważaj także na cygara w dwóch różnych kolorach (tzw. dos capas). W kubańskim portfolio takie cygara nie występują. 

Jak odróżnić podróbkę od oryginału i przede wszystkim jak rozpoznać oryginalne kubańskie cygaro już wiecie. Jak zatem ograniczyć ryzyko postawienia się w sytuacji, w której będziecie nakłaniani do zakupu podrobionych cygar? Nie kupujcie tytoniu na ulicach Hawany ani na karaibskiej plaży. Nie dajcie się też zwabić do czyjegoś mieszkania czy zaułku. Pamiętajcie, że cygara Cohiba odpowiednio kosztują i nie dajcie się zwieść atrakcyjnej cenie. Zielona banderola gwarancyjna to owszem, kubański certyfikat oryginalności cygar, jednak coraz częściej jest podrabiany, więc banderoli czy etykiecie Habanos nie można przypisać w 100% oryginalności cygar. Najlepszym miejsce do zakupu prawdziwych kubańskich cygar jest sprawdzona trafika.

Komentarze