Marka z tradycją od 1903 r. Rodzinny biznes, który rozkwita od ponad wieku. Co tym razem La Aurora przygotowała dla Aficionados? Jak oceniane są cygara z najstarszej dominikańskiej fabryki? Dokąd docierają i czy można je kupić na całym świecie? Tego dowiecie się z poniższego artykułu. Zapraszam do lektury!

Portfolio cygarowe La Aurora i nowości

La Aurora to przede wszystkim rodzinna firma z tradycjami i świetnym pomysłem na biznes. Właściciele nie mieli łatwo, zwłaszcza w latach 1940-1960, jednak nawet sprawujący ówcześnie władzę na Dominikanie, nie przeszkodzili im w drodze do sukcesu. Pierwszymi cygarami La Aurory były perfectos, które dziś produkowane są w ilości jedynie 100 szt. dziennie. 

Choć historia marki sięga trzech pokoleń wstecz, to tradycja, szacunek oraz poszanowanie rodzinnego biznesu jest znane każdemu z członków rodziny. Eduardo Leon Jimenes zakładając firmę w Don Pedro, Guazumal, na Dominikanie, wiedział, że ojczyzną cygar jest Kuba. Nie poddał się jednak i zaryzykował, co po latach okazało się strzałem w dziesiątkę. 

Cygara La Aurora

W fabryce La Aurora produkowane są cygara Black Lion, Carribbean Blend, Imperiales, Leon Jimenes, a także Principes. Marka posiada 5 serii produktowych La Aurora:

 

La Aurora Preferidos 1903 Edition to unikalna seria cygar, które nawiązują do roku rozpoczęcia ich produkcji na Dominikanie przez Don Eduardo Leon Jimenes'a. W skład serii wchodzą 3 linie cygar. La Aurora 1903 Edition Pajero to 6 zupełnie różnych mieszanek tytoniu, które powstają z najlepszych, starannie selekcjonowanych liści. Na rynku są w bardzo ograniczonej ilości. Pozostałe to 1903 Edition Doble Figurado Tubo oraz Hors D'Age Limited Edition. Cygara z ostatniej wymienionej linii są wynikiem ciężkiej pracy i przede wszystkim czasu. Proces od posiania ziarenka tytoniu do powstania cygara trwa w tym przypadku aż 12 lat. Złożona mieszanka dominikańskich, kolumbijskich i nikaraguańskich liści we wkładce świetnie komponuje się z ekwadorskim zawijaczem i pokrywą.

La Aurora 1495 Series miała premierę w 2005 r., a została stworzona dla koneserów, którzy preferują cygara o średniej do pełnej mocy z niezwykłą mieszanką tytoni pochodzących z pięciu różnych krajów: ciemna i oleista pokrywa z Ekwadoru, zawijacz z Brazylii oraz mieszanka z Brazylii, Dominikany, Nikaragui i Peru we wkładce. Skąd taka nazwa? Nawiązuje ona do daty założenia miasta Santiago de los Caballeros przez Krzysztofa Kolumba w 1495 r. Położone jest ono w centrum regionu Cibao, który słynie z najlepszych gleb do uprawy tytoniu i produkcji cygar. Gwarantuje ona różnorodne aromaty oraz bogaty smak. Podczas palenia Aficionados zachwycają się nutami kawy, orzechów i skóry.

La Aurora 100 Años stworzona została w 2003 r. z okazji setnej rocznicy powstania fabryki La Aurora na Dominikanie. Początkowo miała być jedynie edycją limitowaną i zostać wypuszczona na rynek jednorazowo, jednak zapotrzebowanie Aficionados okazało się na tyle duże, że podjęto decyzję o dalszej produkcji.

La Aurora 107 powstała w 2010 r., kiedy marka świętowała 107 rocznicę istnienia na rynku. Z tej okazji zostały stworzone cygara o pełnej mocy zbudowane z ekwadorskich liści tytoniu w pokrywie, dominikańskiego zawijacza oraz wkładki z Brazylii, Dominikany, Nikaragui i Peru. Cygara te są przepełnione aromatem kawy, karmelu, cynamonu oraz pieprzu. 

La Aurora Puro Vintage jest dość rzadkim cygarem wypuszczanym na rynek co roku. Dla przykładu Puro Vintage 2006 zawiera tytoń, który zebrany został w 2006 r. Ze względu na ograniczoną ilość liści produkcja wynosi jedynie 1500 skrzynek każdego rozmiaru. 

Najwyżej oceniane cygara La Aurora 

Biorąc pod uwagę magazyn Cigar Aficionado, aż 50 pozycji marki La Aurora zostało ocenionych na 90 i więcej punktów. Wśród nich jest również cygaro, które zajęło 2. miejsce w rankingu najlepszych cygar 2004 r. - Aurora 100 Anos Belicoso.

Cygaro to otrzymało 91 punktów w 2004 r., 93 punkty w 2005 r. oraz 90 punktów w 2009 r. Kolejnym cygarem, które zostało wyróżnione w 2005 r. i zajęło 6. miejsce w rankingu najlepszych jest Aurora Preferidos Connecticut No. 1., a otrzymało ono 92 punkty podczas degustacji. Taką samą punktacją, jednak 11. miejscem w rankingu w 2009 r. może poszczycić się Aurora Preferidos Maduro Robusto. Aurora Barrel Aged Belicoso i Aurora 1495 MBE Dominicana również otrzymały 92 punkty, plasując się kolejno na 14 miejscu w 2008 r. oraz 25. miejscu w roku 2010.

Cygarowe nowości marki La Aurora

Nowościami, o których La Aurora poinformowała w sierpniu 2021 r., są 3 nowe, limitowane edycje. Na półki w USA trafiły: Fernando Léon Limited Edition Belicoso, La Aurora Hors d'Age 2020 i La Aurora Puro Vintage 2008. 

Fernando Léon Limited Edition Belicoso to nowa mieszanka, nazwana tak na cześć Fernando León, zmarłego właściciela La Aurora. Co najbardziej intrygujące w tym cygarze, to fakt, że pokrywa corojo została zakupiona przez Leóna przed jego śmiercią w 2009 roku. Kryje się pod nią ekwadorski zawijacz i wkładka jako mieszanka tytoni z Brazylii, Dominikany, Nikaragui i Peru.

Nowością jest także La Aurora Puro Vintage 2008, w której zastosowano tytoń ze zbiorów w 2008 roku. Do produkcji tych cygar wykorzystano liście z Doliny Cibao na Dominikanie, fillery pochodzą natomiast z Brazylii, Dominikany, Kolumbii i Nikaragui. Cygaro jest limitowane do 1000 pudełek po osiem sztuk.

La Aurora to marka cygar premium, która istnieje na rynku od niemal 120 lat. Dzięki doświadczeniu i wytrwałości produkuje cygara pożądane przez Aficionados na całym świecie. Mam nadzieję, że już za rok zaskoczy nas jeszcze bardziej, wypuszczając na rynek nowe cygaro z okazji 120 rocznicy powstania firmy.

Komentarze