Pierwsze zapalone cygaro każdy Aficionado pamięta przez całe swoje życie. Podobnie jest z humidorem, tym bardziej że jego wybór nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza początkującym palaczom może przysporzyć problem. Niemniej rynek wcale nie ułatwia zadania, oferując przeróżne wzory i modele. Kluczem do wyboru pierwszego humidora jest przede wszystkim zadanie sobie pytania, czy zwiążecie się z cygarami na dłużej, czy jednak będziecie palić rzadko, podczas specjalnych okazji.

Przechowywanie cygar

Palenie cygar to jedno, ich przechowywanie to zupełnie coś innego. O ile początkujący palacz nie zastanawia się zbytnio nad tematem przechowywania cygar, to doświadczeni Aficionados wiedzą, że dobry humidor to klucz do zachowania dobrej jakości tytoniu. Cygaro przechowywane w złych warunkach szybko traci aromat, staje się suche i bezwartościowe.

Humidor to miejsce do przechowywania cygar oraz utrzymania ich świeżości. Humidory dostępne są w wielu kształtach i rozmiarach, niektóre kosztują fortunę, a inne są tanie. Niektórzy budują własne humidory lub przerabiają na nie pojemniki do żywności czy szuflady w biurkach. Wielu twierdzi, że cygara zachowają świeżość w foliowych torebkach lub drewnianych skrzyneczkach na prezent. Jest to jednak błędne podejście, ponieważ kluczową rolę w zachowaniu dobrej jakości cygar gra wilgotność miejsca, w którym są one przechowywane. Właśnie do tego służy humidor na cygara.

Najlepsze humidory utrzymują względną wilgotność cygar na stałym poziomie. Idealny poziom wilgotności to 65-75%, temperatura natomiast powinna wahać się pomiędzy 16 a 20°C. Takie warunki pozwalają rozwijać się aromatom i zapewniają równomierne spalanie. Wysokiej jakości cygara premium z czasem wykształcają wyjątkowy, złożony smak.

Wiele humidorów dostępnych na rynku wykonanych jest z hiszpańskiego cedru. Drewno to fenomenalnie pochłania wilgoć i sprawia, że cygara dobrze się starzeją. Humidory mogą być również wykonane z innych materiałów, takich jak np. wytrzymały plastik, idealny w podróży. Choć na krótsze wycieczki świetnie sprawdzają się etui na cygara, których w sieci znajdziecie mnóstwo. Celem utrzymania odpowiedniej wilgotności wewnątrz, wszystkie humidory posiadają uszczelkę. Znaczna część z nich wyposażona jest w urządzenie nawilżające lub zbiornik, który służy jako źródło wilgoci, oraz higrometr mierzący wilgotność. Higrometry cyfrowe oprócz wilgotności wyświetlają także temperaturę.

Jak przechowywać cygara, aby nie straciły na jakości?

Nawet początkujący miłośnik aromatycznego dymu wie, jak palić cygaro i co należy wiedzieć o cygarach, natomiast jak je przechowywać — niekoniecznie. Na rynku dostępne są różnego rodzaju humidory i akcesoria cygarowe. Warto zatem wiedzieć jak się w nich odnaleźć. Zanim zaczniecie przechowywać cygara w humidorze, należy go do tego odpowiednio przygotować. Proces ten może się nieco różnić w zależności od rodzaju humidora, ale jest dość prosty. W przypadku większości tradycyjnych modeli wystarczy napełnić urządzenie nawilżające (używając wyłącznie wody destylowanej) i delikatnie przetrzeć wnętrze skrzyni wilgotną szmatką. Należy zamknąć humidor na ok. dobę i pozwolić mu osiągnąć wilgotność ok. 70%. Większe humidory mogą potrzebować do tego nieco więcej czasu.

Jeśli Wasz humidor nie posiada zbiornika na wodę, możecie użyć kulek do nawilżania, kryształów lub torebek nawilżających. Niezależnie od wybranej metody nawilżania, należy regularnie kontrolować poziom wilgotności na higrometrze.

Ustawienie humidora

Co jeszcze należy wiedzieć o cygarach i ich przechowywaniu? Bardzo ważne jest miejsce ustawienia humidora. Wskazane jest unikanie nasłonecznionych miejsc, kuchenek czy grzejników. Podłoże powinno być poziome i przede wszystkim równe. Aby zapewnić bezawaryjną pracę urządzenia, nie należy przekraczać 80% wilgotności w miejscu montażu. Ponadto nie można zapomnieć o regularnym wietrzeniu każdego humidora oraz o czyszczeniu jego wnętrza.

Przed przystąpieniem do czyszczenia zawsze należy wyjąć z humidora wszystkie cygara, półki i skrzynki prezentacyjne. Wilgotną szmatką wyczyścić wnętrze, uszczelkę drzwiczek oraz szybę od wewnątrz. Co najważniejsze w tym procesie, nigdy nie należy używać detergentów lub innych substancji, które emitują zapachy. Podczas czyszczenia humidora na zewnątrz, zwróćcie uwagę na to, by jego drzwiczki były zawsze zamknięte i żadne detergenty nie wniknęły do środka urządzenia. Najlepsza jest szmatka z mikrofibry i odrobina wody. Po wyczyszczeniu humidora wewnątrz pamiętajcie, aby odczekać kilka godzin przed ponownym włożeniem cygar do środka.

Wybór odpowiedniego humidora to wyzwanie zwłaszcza dla początkujących palaczy cygar. Na początek warto zaopatrzyć się w mniejszej wielkości produkt, który pomieści do 25 cygar. Taka pojemność w zupełności wystarczy, by zachować dobrą jakość Waszych cygar. Początkujący Aficionados często popełniają błąd podczas wyboru pierwszego humidora, wybierając zbyt duży model lub chcąc oszczędzić, przechowują cygara w drewnianej skrzynce.

Jak długo można przechowywać cygara?

Bardzo częstym pytaniem na temat humidorów jest nie tyle, co należy wiedzieć o cygarach i jak je odpowiednio zabezpieczyć, aby cieszyć się wyśmienitym aromatem i świeżością przez długi czas, ile jak długo można je trzymać w humidorze. Odpowiedź jest prosta — można je przechowywać przez wiele lat, jeśli humidor jest dobrze nawilżany. Należy jednak pamiętać o tym, aby w humidorze było wystarczająco przestrzeni, by powietrze mogło swobodnie cyrkulować. Zwłaszcza w Wielkiej Brytanii utrzymuje się tradycja długiego przechowywania cygar, w celu wydobycia optymalnego smaku tytoniu.

Możecie zatem korzystać ze swoich humidorów i przechowywać w nich cygara tyle czasu, ile macie ochotę. Pamiętajcie jednak o tym, aby sprawdzać poziom wilgotności i temperaturę, by cieszyć się wyśmienitym aromatem Waszych ulubionych cygar jak najdłużej.

Komentarze