Cygara są produktem, który musi być odpowiednio przechowywany, aby zachować swoją jakość. Wysychanie może mieć wpływ na smak i aromat cygar, a także na ich trwałość. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że Twoje cygara są dobrze przechowywane w suchym i chłodnym miejscu.

Wysychanie cygar

Cygara suchymi mogą stać się z kilku powodów. Po pierwsze, jeśli przechowujesz je w wilgotnym miejscu, będą one się pocić i wysychać. Po drugie, jeśli przechowujesz je w otwartym pudełku lub pojemniku, powietrze będzie je samoistnie suszyć. Po trzecie, jeśli przechowujesz je w plastikowym pudełku lub worku, mogą one również stracić na jakości. Aby zapobiec ich wysychaniu, należy przechowywać je w szczelnie zamkniętym pudełku lub pojemniku, który utrzyma wilgoć. Oczywiście, najlepszy jest do tego specjalnie przeznaczony humidor, jednak nie zawsze i wszędzie możesz z niego skorzystać. Co zatem zrobić, gdy cygara za szybko tracą swoją jakość? Jak poradzić sobie z odpowiednim przechowywaniem cygar? I po jakim czasie cygara wysychają?

Ile czasu może leżeć cygaro?

Każdy Aficionado wie, że nie powinno palić się suchych cygar. Mają one gorzki smak, palą się w bardzo niepożądany sposób i produkują mnóstwo gorąca. Często zdarza się, że się rozpadają lub rozklejają, ponieważ bez odpowiedniej wilgoci spalają się w przyspieszonym tempie. Kiedy cygaro wysycha, jego aromat i konstrukcja zostają naruszone. 

Kiedy cygaro jest wysuszone, naturalne olejki, które w znacznym stopniu przyczyniają się do jego smaku i aromatu, znikają i nie wracają, gdy ponownie nawilżymy cygaro. Nie oznacza to, że ponownie nawilżone cygaro będzie smakować źle, ale nie będzie smakować tak, jak zamierzał to zrobić producent. Niemniej jednak warto ożywić cygara, aby zobaczyć jak palą się po ponownym nawilżeniu przed wyrzuceniem ich do śmieci. 

Ile czasu zajmuje wyschnięcie cygara? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Główne skrzypce gra tutaj poziom wilgotności względnej w pomieszczeniu. Zimą w naszym klimacie poziom wilgotności potrafi spaść często do nawet 30%, gdzie dla porównania na Karaibach bardzo rzadko spada on poniżej 60%. Czas wyschnięcia cygara zależy od tego, czy wcześniej leżakowało ono w humidorze o dobrze ustawionych parametrach. Jeśli tak było i nie napełniono nawilżacza to wyschnięcie może zająć kilka tygodni. Jeśli jednak cygaro pozostawi się na stole, szafce bez jakiejkolwiek osłony to do jego wyschnięcia dojdzie nawet w kilka dni. 

Ważnym aspektem ze względu na wysychanie jest także rodzaj cygar. Te typu long fillers tworzone są z całych liści tytoniu i zwijane jeszcze, gdy są wilgotne, ponieważ suche liście mogłyby popękać. Takie cygara muszą posiadać odpowiednią wilgotność w środku, w przeciwnym razie mogą ulec uszkodzeniu. Short fillers natomiast wykonywane są maszynowo z zastosowaniem rozdrobnionego tytoniu i nie muszą być przechowywane w humidorze.

Czy cygara się przeterminowują?

To pytanie jest dość częstym, zwłaszcza u początkujących Aficionados. Odpowiedź jak często bywa, nie jest jednoznaczna. Jeśli Twój humidor jest odpowiednio przygotowany do przechowywania cygar, a system nawilżania działa prawidłowo to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś przechowywał w nim cygara przez wiele lat. Należy jednak pamiętać, aby nie przepełniać humidora i zawsze zostawiać w nim ok. 20% wolnej przestrzeni. 

Jak uratować przesuszone cygaro?

Cygara można ponownie "odświeżyć" - pod warunkiem, że nie jest to punkt bez powrotu, tzn. liść pokrywowy jest zniszczony i rozpada się. Cygara są generalnie nie do uratowania, jeśli pozostawały poza humidorem przez kilka tygodni lub miesięcy. Pamiętaj, że celofan i pudełka, w które pakowane są cygara nie utrzymują ich w świeżości. Proces ponownego nawilżania może trwać kilka tygodni lub dłużej, ale jest to o wiele lepsza alternatywa niż palenie nieświeżego lub wysuszonego cygara, zwłaszcza w towarzystwie innych osób, które będą musiały cierpieć z powodu jego nieprzyjemnego zapachu.

Nawilżając suche cygaro, można przywrócić prawdopodobieństwo, że będzie się ono paliło równomiernie. Nie można jednak zastąpić jego oryginalnego smaku. Tytoń premium przechodzi kilka miesięcy, jeśli nie lat, fermentacji i starzenia zanim zostanie zwinięty w cygaro. W trakcie tego procesu liście są stale nawilżane aż do momentu, gdy cygara trafiają do humidora sprzedawcy.

Jeśli przesuszenie cygar jest zbyt duże, to jak wspomnieliśmy wcześniej, nie da się już nic zrobić, ponieważ Twoje cygaro prawdopodobnie się rozpada. Jeśli jednak jest ono suche ale chcesz je jeszcze uratować to pamiętaj, że przesuszonych cygar nie wolno gwałtownie zwilżać. Należy je umieścić w humidorze, ustawiając odpowiednie warunki temperatury i wilgotności na okres ok. miesiąca. 

 

Cygara to inwestycja. Jeśli otrzymałeś je jako prezent, a nie palisz zbyt często, utrzymuj je w odpowiedniej wilgotności. Istnieją sposoby na nawilżanie cygar bez humidora. Może to być torebka strunowa i nawilżająca, jednak taki sposób nie podziała na dłuższą metę. Jeśli posiadasz humidor, monitoruj wilgotność wewnątrz i upewnij się, że higrometr jest prawidłowo skalibrowany. Wahania temperatury i wilgotności są niekorzystne dla cygar. Jeśli cygara są stale przechowywane w około 70% RH (wilgotność względna) i ok. 21 st. Celsjusza, nie wyschną i można je starzyć w nieskończoność. 

Komentarze