Niekwestionowanym faktem jest, że cygara zbliżają. Społeczności Aficionados na całym świecie są aktywne na forach internetowych, spotykają się przy szklance whisky i dobrym cygarze w palarniach. Przede wszystkim budują wspólnotę, którą zrzesza wspólna pasja i styl życia. Jest to godne pozazdroszczenia, ponieważ w dzisiejszej dobie Internetu ciężko o taką społeczność. Czasami jednak początkujący miłośnicy cygar mogą napotkać sprzeczne informacje lub nie znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania, dlatego zebraliśmy najważniejsze fakty, które wydawałoby się na pierwszy rzut oka, są podstawowe, jednak nawet doświadczony palacz znajdzie w tym artykule coś dla siebie.

Ciekawostki dla każdego Aficionado

Mówi się, że cygaro, zanim trafi do humidora, to liście, z którego jest zbudowane, przechodzą przez 200 par rąk. Krótko mówiąc, wiele osób przyczynia się do tego, abyście mogli zapalić prawdziwe ręcznie robione cygaro klasy premium. W końcu tytoń, zanim trafi do cygara, musi wykiełkować, urosnąć i być wyselekcjonowany. Co to właściwie znaczy? Nasiona tytoniu pozyskiwane są z dorosłych osobników roślin. Zebrane nasionka wysiewa się na tackach w szklarni. Gdy sadzonki osiągną wysokość kilkunastu centymetrów, przenosi się je na pola uprawne, gdzie mogą się rozwijać. Po osiągnięciu pełnej dojrzałości liście zbierane są ręcznie i wieszane w specjalnych pomieszczeniach do suszenia. To kilkadziesiąt par rąk, zanim jeszcze tytoń opuści farmę. 

Suchy tytoń przewozi się w inne miejsce i składuje celem fermentacji. Po zakończeniu fermentacji stosy tytoniu są rozdzielane i układane na stojakach do suszenia. Następnie wszystko jest ponownie pakowane i przeniesione do leżakowania. Po kilku latach dojrzały tytoń jest ponownie rozpakowywany, nawadniany w specjalnym pomieszczeniu z lekkimi zraszaczami i klasyfikowany pod kątem koloru. Ponadto z liści pokrywowych usuwa się centralną żyłę, co również wymaga dotknięcia. 

Nie należy także zapominać o procesie zwijania, który wymaga nie tylko skupienia i precyzji, ale również przygotowania odpowiedniej mieszanki. Gotowe cygara sortowane są jeszcze ze względu na zgodność kolorów i wysyłane do pomieszczeń, w których ponownie poddawane są starzeniu. Każda fabryka i każdy producent mają także swoje procedury kontroli jakości, podczas których każde cygaro przechodzi przez kolejnych kilkanaście, a czasami kilkadziesiąt par rąk. Na koniec umieszcza się na nich banderole, pakuje w pudełka i wysyła do odbiorcy. Oczywiście na końcu cygaro trafia na półkę w trafice i możecie je kupić. Dlatego tak trudno określić dokładną ilość osób zaangażowanych w powstanie jednego cygara.

Niewątpliwie stworzenie ręcznie robionego cygara klasy premium to ogromna ilość pracy włożona zarówno w przygotowania do pozyskania tytoniowych liści, ich zbiór, jak również późniejszy proces powstawania tego unikatu. 

Dlaczego tytoń poddawany jest fermentacji?

Kolejną ciekawostką na temat tytoniu może być fakt, że jest on poddawany procesowi fermentacji. Zwłaszcza początkujący palacze dziwią się na tę wieść, gdyż dotychczas kojarzyli fermentację jedynie z alkoholami. Proces ten jednak znacząco wpływa na smak i zapach tytoniu. Przede wszystkim staje się on mniej cierpki, fermentacja zmniejsza jego gorycz i uwalnia słodkie aromaty. Dlatego niektóre cygara pachną orzechowo, inne bardziej kwiatowo lub drzewnie. Wszystko zależy od rodzaju tytoniu i części rośliny, z której liście są pozyskane oraz właśnie procesu fermentacji. 

Fermentacja nie jest procesem, który można przyspieszyć lub w ogóle pominąć w produkcji cygar. Liście tytoniu układa się w duże stosy i zrasza. Są one stale monitorowane pod względem temperatury wewnątrz stosu. Po fermentacji następuje proces dojrzewania, w którego trakcie liście pakowane są w ciasne paczki zwane belami, w których następuje powolny, stały rozkład karotenoidów, co pomaga wydobyć pożądane właściwości tytoniu. Jeśli w dymie cygara wyczuwalne są nuty migdałów, rodzynek i kwiatu pomarańczy, oznacza to, że tytoń jest odpowiednio dojrzały.

Jest jednak jeszcze trzeci etap starzenia cygar. Po zapakowaniu cygara w pudełko i wysłaniu go do sklepu konsument może zażyczyć sobie jeszcze dłuższego starzenia cygara. Podobnie jak w przypadku wina, proces ten pomaga rozproszyć kwasowość tytoniu i wydobyć jego łagodniejszy charakter. Nie należy jednak z tym przesadzać. Zbyt długie leżakowanie cygar może spowodować utratę aromatu. Kolejna rzecz, o której należy wiedzieć to fakt, że starzenie złego, kwaśnego cygara nie sprawi, że stanie się ono lepsze. Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda proces powstawania cygara krok po kroku, zapraszam do poprzedniego artykułu, znajdziecie go tutaj.

Jak wybrać dobre cygaro?

Bardzo ważnym aspektem przy wyborze cygara jest to, aby dowiedzieć się czegoś o mieszance. Dzięki temu można mieć pewność, że nie wybierze się cygara zbyt mocnego lub zbyt łagodnego. Nie trzeba znać każdego składnika tytoniu, aby dokonać świadomego wyboru, ale zawsze należy mieć podstawowe pojęcie o mocy cygara przed jego zakupem.

Większość Aficionados wie, jakie ma preferencje co do mocy cygara. Można palić bowiem cygara, które są przepełnione aromatem, a nie są szczególnie mocne (pełne), co oznacza jedynie, że nadal jest w nich delikatny smak, który niweluje ostrość. Czasami jednak palacze wolą mocniejsze doznania podczas palenia, a to wymaga użycia w cygarach mocniejszych gatunków tytoniu, np. ligero. Są to ciemne, grube i oleiste liście, po których poznacie moc cygara.

Czasami jednak bywa i tak, że sięgacie po cygaro, które wydaje Wam się średniej mocy, a nie możecie go palić, bo jest dla Was za mocne. To kwestia indywidualnych odczuć i upodobań. Dlatego warto próbować różnych rodzajów tytoniu, a także szukać porady w sklepach z cygarami.

Komentarze