Od 2012 roku Oliva Serie V podbiła wszelkie cygarowe rankingi. Cigar Aficionado, Cigar Insider, Cigar Snob, Cigar Journal, afrykański Excelsus Cigar of the Year to tylko niektóre z magazynów, jakie doceniły Oliva Serie V. Te kultowe cygara, które pokochali Aficionado na całym świecie zachwycają zarówno początkujących, jak i najbardziej wymagających miłośników. Cygaro Oliva Serie V Melanio Figurado zostało cygarem nr 1 w 2014 roku, wyprzedzając faworyta, jakim była La Historia E-III marki Perez-Carrillo, o 1 punkt.

Ze świata cygar: Oliva Serie V na szczycie rankingów

Cygara marki Oliva są znane i cenione wśród Aficionados na wszystkich kontynentach. Historia tej firmy, choć burzliwa, świadczy o ogromnej dbałości o wprowadzane na rynek produkty, które dopracowywane są w każdym detalu. Piękny wygląd skrzyń, eleganckie pierścienie oraz tytoń wykorzystywany do produkcji cygar – wszystkie te elementy tworzą spójną kompozycję portfolio marki.

Cygarami, które zwróciły uwagę koneserów, były Oliva Serie V, debiutujące na rynku w 2006 roku i stające się natychmiastowo hitem. Oliva Serie V to mieszanka tytoni long filler, pochodzących z Nikaragui, wśród których znajdziemy specjalnie fermentowane liście ligero, wprost z Doliny Jalapa oraz najwyższej jakości pokrywę Habano Sun Grown.

Oliva Serie V Melanio Figurado Cygarem Roku 2014

W 2012 roku, aby oddać hołd prekursorowi, który uprawiał tytoń jako pierwszy z rodziny, Oliva dodała do swojego portfolio wersję Melanio, różniącą się od oryginału pokrywą. Oliva Serie V Melanio posiada wrapper z sumatrzańskich nasion tytoniu uprawianych w Ekwadorze, który nadaje cygarom fantastyczny kolor mlecznej czekolady. Producenci cygar chętnie wykorzystują ten rodzaj tytoniu. Połączenie liścia pokrywowego z pierścieniem w zgaszonym złocie oraz elementami brązu i czerwieni prezentuje się fenomenalnie, zwłaszcza w drewnianej skrzynce. Konstrukcja Serie V jest wręcz niesamowita. Patrząc na cygaro, wydaje się, że pokrywa jest jednym solidnym liściem tytoniu, pozbawionym szwów, spajającym cały produkt. Ponadto liść ten jest prawie nieskazitelny z odrobiną marmurkowatości w ciemnobrązowych i czerwonych kolorach.

Nie jest zatem zaskoczeniem, iż Oliva Serie V Melanio w szybkim tempie zyskała popularność i wiernych fanów. Już w lutym 2013 roku magazyn Cigar Aficionado przyznał 92 punkty cygaru Oliva Serie V Melanio Figurado. Natomiast 2 lata po premierze cygaro to uzyskało 96 punktów wg Cigar Aficionado i zdobyło tytuł Cygara Roku 2014. Dotąd cygara Olivy znalazły się w Top 25 aż 9 razy z rzędu, nigdy jednak nie osiągając pierwszego miejsca. Co zatem było czynnikiem decydującym o zwycięstwie w 2014 roku?

Ranking Cigar Aficionado

Grudzień każdego roku to czas, kiedy Magazyn Cigar Aficionado tworzy listę Top 25 cygar minionego roku. Ranking publikowany jest w styczniowym wydaniu miesięcznika. Oczekiwanie na najlepsze cygara minionego roku to emocje nie tylko wśród sprzedawców, ale także koneserów pufania, którzy spieszą z zakupem, zwłaszcza pierwszej dziesiątki z listy.

Cygara, które znalazły się w Top 25, były kilkakrotnie sprawdzane w ramach serii degustacji w ciemno. Oznacza to nic innego, jak palenie cygar pozbawionych pierścieni przez członków panelu degustacyjnego. Cygara oceniane są w 100-punktowej skali podzielonej na kryteria takie jak: aromat, wygląd, zdolność palenia oraz ogólne wrażenia. Degustatorzy powracają w ciągu roku tylko do cygar, które w styczniu, lutym i marcu uzyskały 91 punktów i więcej. Oczywistym jest zatem, że najbardziej przyciągającymi konsumentów są cygara uzyskujące ponad 90 punktów.

Klasyfikacja wg Cigar Aficionado:

95-100 pkt – doskonały

90-94 pkt – znakomity

80-89 pkt – bardzo dobry do wybitnego

70-79 pkt – średni do dobrego

0-69 – „nie marnuj swoich pieniędzy”

Po degustacji brane pod uwagę są również inne czynniki, takie jak kraj pochodzenia czy wielkość produkcji. Proces oceny może być subiektywny, jednak na koniec wyciągana jest średnia z ocen poszczególnych redaktorów, co skutkuje zaufaniem Aficionados tego typu rankingom.

Oliva Serie V Melanio

Najlepsze cygaro roku 2014 jest bezkompromisowo fantastyczną mieszanką smaków i aromatów. Już trzymając je w ręku, czujemy lekką nutę tytoniu połączonego z herbatą. Podczas palenia uwalniane są aromaty przypraw, wyczuwalna jest kurkuma, czarny pieprz, gałka muszkatołowa, espresso, kakao, pistacje oraz melasa, nuty drzewne, a także karmelowa słodycz. Odczuwalna jest ona w każdej tercji cygara, jednak lekkość oraz zbalansowanie smaków poprzez pikantność, zapewnia idealną równowagę. Nuta cedru również nie jest rzadkością, aczkolwiek świetnie uzupełnia słodycz tytoniu ligero. Cygaro równo się spala, pozostawiając szybko znikający dym, który określany jest jako nieprzeszkadzający nawet osobom, które nie palą na co dzień. Moc cygara wyrażono jako pełną, jednakże nie przytłacza, co jest kolejnym dużym plusem. Ta unikatowa pozycja może być zarówno cygarem dla początkujących, jak i doświadczonych Aficionados.

Oliva Serie V Melanio to idealne rozwiązanie dla fanów kremowych i aksamitnych pozycji z długim finiszem oraz nutami smakowymi, które pozostają z nami nawet po zakończeniu palenia. Bogaty smak, dominująca kremowość oraz fenomenalny aromat są wyróżnikami Serie V Melanio w portfolio Olivy.

Oliva Serie V Melanio w ogólnoświatowych rankingach

Od 2012 roku Oliva Serie V podbijała wszelkie cygarowe rankingi. W listopadzie 2012 Oliva Serie V Melanio Figurado zostało docenione przez Cigar Insider, zdobywając 92 punkty w rankingu magazynu. Kolejnym wyróżnieniem serii było przyznanie w grudniu tego samego roku 92 punktów i tytułu Cygara Roku 2012 dla formatu Torpedo przez Magazyn Cigar Snob. Oliva Serie V Melanio Gran Reserva Limitada Churchill uzyskało natomiast pierwsze miejsce w afrykańskim rankingu Excelsus Cigar of the Year 2013. Latem 2013 roku Oliva Serie V Melanio Churchill zostało ocenione na 94 punkty przez Cigar Journal. Cygaro Oliva Serie V Melanio Double Toro uzyskało zaś 93 punkty w rankingu Cigar Jorunal wydanym w lutym 2014 roku.

Recenzenci, oceniając Oliva Serie V Melanio zwracają ogromną uwagę na fakt, iż cygara te są uniwersalne. Znajdują swoich fanów w osobach, które dopiero zaczynają przygodę z pufaniem, a także w prawdziwych koneserach tytoniowych liści. Nic więc dziwnego, że seria ta podbiła cygarowe rankingi zaraz po debiucie na rynku i z pewnością było to wejście z przytupem. Właśnie dlatego Aficionados wybierają cygara Serie V Melanio do dziś, które świetnie komponują się zarówno z kawą, jak i whisky.

Jednak faktem, który nieco zaskakuje, jest to, iż osoby, które doskonale znają Olivę często szukają czegoś innego, nowego, mimo że później chętnie wracają do tej kultowej serii. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że legenda nadal trwa, ale nieco w cieniu. Z pewnością cygara Serie V Melanio są flagowymi produktami marki i można je nabyć na całym świecie, a ich jakość jest najlepsza.

Komentarze