Odkąd sięgniemy pamięcią trwa spór o to, jakie cygara są najlepsze. Oczywiście mowa tu o kubańskich i tych spoza Kuby. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych odkryć w postaci cygar, które zachwycają i wcale nie są one hawańskie. Dla wielu Aficionados jednak nie ma nic lepszego niż Cohiba. Jak to jest z najlepszymi cygarami na świecie i czy rzeczywiście produkcje innych krajów tak bardzo odstają od Kuby? Sprawdźmy to!

Czy kubańskie cygara są najlepsze?

Tak długo jak ludzie będą palić cygara premium, zawsze będzie toczyć się debata na temat tego, które cygara są najlepsze, a spór ten zazwyczaj sprowadza się do kwestii kubańskich cygar i tych spoza Kuby. Miłośnicy Habanosa z pewnością nie zmienią zdania i będą dowodzić, że nie da się znaleźć tego niepowtarzalnego smaku kubańskiego tytoniu w innych cygarach. Fakt, że są to zachwycające produkty, ale nie są osamotnione na piedestale. Cygara z Dominikany, Hondurasu czy Nikaragui mogą z nimi konkurować o miano najlepszych cygar na świecie

Najlepsze cygara są wyjątkowe. To prawdziwe rzemiosło i często praca pokoleń na finalny efekt. Najlepiej widać to w przekroju Top 25 Cygar, które są ogłaszane każdego roku. Dzięki degustacjom w ciemno nie wiadomo co się pali i czasami pierwsze miejsce zajmuje rzeczywiście cygaro kubańskie, a czasem nie. Najlepszą odpowiedzią na pytanie czy kubańskie cygara są najlepsze będzie przegląd cygar, które zajęły pierwsze 3 miejsca w poszczególnych latach wg magazynu Cigar Aficionado.

Najlepsze cygara wg Cigar Aficionado Magazine

2021:

 1. Padron 1964 Anniversary Series Torpedo - Nikaragua
 2. Montecristo 1935 Anniversary Nicaragua No. 2 - Nikaragua
 3. San Cristobal Quintessence Churchill - Nikaragua

2020:

 1. E.P. Carrillo Pledge Prequel - Dominikana
 2. Fuente Fuente Opus X Double Robusto - Dominikana 
 3. Padron 1964 Anniversary Series Hermoso - Nikaragua

2019:

 1. Aging Room Quattro Nicaragua Maestro - Nikaragua
 2. Padron Serie 1926 No. 6 - Nikaragua
 3. Warped Serie Gran Reserva 1988 Robusto - Nikaragua

2018:

 1. E.P. Carrillo Encore Majestic - Dominikana
 2. My Father La Opulencia Toro - Nikaragua
 3. The Wise Man Maduro Robusto - Nikaragua

2017: 

 1. Arturo Fuente Don Carlos Eye of the Shark - Dominikana
 2. Padron Serie 1926 No. 2 - Nikaragua
 3. Oliva Serie V Belicoso - Nikaragua

2016:

 1. La Flor Dominicana Andalusian Bull - Dominikana
 2. Rocky Patel Sun Grown Maduro Robusto - Nikaragua
 3. Partagas Serie E No. 2 - Kuba

2015: 

 1. My Father Le Bijou 1922 Torpedo Box Pressed - Nikaragua
 2. Ramon Allones Specially Selected - Kuba
 3. CAO Father V660 Carb - Nikaragua

2014:

 1. Oliva Serie V Melanio Figurado - Nikaragua
 2. E.P. Carrillo La Historia E-III - Dominikana
 3. Illusione Fume d'Amour Clementes - Nikaragua

2013: 

 1. Montecristo No. 2 - Kuba
 2. Aging Room Quattro F55 Concerto - Dominikana
 3. Davidoff Nicaragua Toro - Dominikana

2012:

 1. Flor de las Antillas Toro - Nikaragua
 2. Cohiba 1966 Edicion Limitada 2011 - Kuba
 3. Romeo by Romeo y Julieta Piramide - Kuba

Jak zatem widać kubańskie cygara pojawiały się w Top 3 cygar jedynie 4 razy w ciągu ostatnich 10 lat. Nie jest to dowód na to, że kubańskie cygara są gorsze czy lepsze, jednak z pewnością można stwierdzić, że cygara spoza Kuby cieszą się nie tylko miejscem na podium ale również zachwycającą budową, smakiem i aromatem. 

Najlepsze cygara na każdą kieszeń

Najlepsze cygaro to bardzo indywidualna kwestia. Każdy Aficionado będzie miał swoje ulubione pozycje, które nigdy go nie zawiodły. Niektóre cygara to jedynie kwestia ceny a nie jakości. Warto pamiętać, że wysoka cena wcale nie musi oznaczać cygara idealnie zbudowanego o głębokim aromacie i złożonym smaku. Wśród cygar na półkach można znaleźć takie, które mają średni aromat i smak, ale są bardzo dobrze skonstruowane. Albo takie, których cena powala a są średniej jakości.

Jak zatem wybrać cygaro? Zwłaszcza na początku przygody z paleniem? Przede wszystkim warto dokonać zakupu stacjonarnie, a nie przez Internet. W dobrej trafice otrzymasz pomoc i fachowe doradztwo w zakresie niepokojących Cię kwestii. Więcej o tym jak wybrać pierwsze cygaro i jak rozpocząć przygodę z paleniem cygar znajdziesz w naszym wcześniejszym artykule. Jeśli natomiast jesteś doświadczonym Aficionado możesz albo zaryzykować, albo dokształcić się posiłkując się opiniami na forach. W sieci znajdziesz mnóstwo opinii o danym cygarze, zwłaszcza na zagranicznych portalach. Warto pamiętać, że gusta są różne i to, co dla jednego będzie udanym zakupem, inny może odrzucić. Najważniejsze, by nie zrazić się po pierwszej porażce. Poszukiwanie tego idealnego cygara może być długą drogą, a być może trafisz na nie przypadkowo nie spodziewając się takiego smaku i aromatu. Jednak jeśli już je znajdziesz to jesteśmy pewni, że będziesz do niego wracał przy każdej możliwej okazji.

Komentarze