Początki wszystkiego są trudne. Przenieśmy się do lat dzieciństwa, czy łatwo było nauczyć się jazdy rowerem? Czy nasze szkolne sprzeczki nie zamieniały się w naszych głowach w najgorsze awantury w życiu? Z cygarami jest nieco inaczej, bo palimy je dla przyjemności i z pewnością wspomnienia pierwszych cygar nie będą nosiły negatywnych znamion. Często totalnie zieloni w jakimś temacie zastanawiamy się, od czego zacząć. Dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik o cygarach na początek przygody z pufaniem. Zapraszam do lektury!

Jakie cygaro wybrać na początek przygody z paleniem?

Wielkości i formaty cygar są Wam bliżej znane, a jeśli nie to zapraszam do poprzedniego wpisu. Właśnie od wielkości cygara trzeba zacząć, mówiąc o rozpoczęciu przygody z pufaniem. Równie ważna jest moc pierwszych cygar

Wkraczając w świat cygar, warto mieć na uwadze swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Jesteś osobą, która nie jest w stanie usiedzieć w miejscu 5 minut? Nie poleżysz na plaży, by się opalić, bo Cię to nudzi? Zapewne zainteresują Cię mniejsze formaty cygar. Lubisz delektować się lampką wina lub whisky, posiedzieć przy dobrej lekturze? Z pewnością sięgniesz po większe pozycje. Oczywiście to wszystko jest kwestią indywidualną, ale już na początku możemy poczynić pewne założenia. 

Format pierwszego cygara początkującego Aficionado powinien być optymalny, taki, który nie przekracza 3 kwadransów palenia. Najlepiej sprawdzą się tutaj cygara w formacie corona lub ich mniejsze odpowiedniki. Ze względu na moc cygar, należy przyjrzeć się tym o mniejszej mocy, łagodniejszym, delikatniejszym. 

Kolejnym aspektem jest cena cygara. Rozpoczynając przygodę z paleniem, nie warto przepłacać i od razu wydawać majątku na cygara. Warto zacząć od średniej półki cenowej i z czasem sięgać po droższe pozycje. 

Gdzie kupić dobre cygara?

Dobre cygara można kupić u dystrybutorów w całej Polsce. Salony sprzedaży znajdziecie w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu. Często możecie kupić także cygara w hotelach lub restauracjach. Na początek jednak zdecydowanie polecam stacjonarny Cigar Lounge, w którym sprzedawcy poznają Wasze potrzeby. Takie osoby są wykwalifikowane i potrafią polecić cygara, z których rzeczywiście będziecie zadowoleni. Ze swojej strony z czystym sumieniem mogę polecić Aficionado Room na Wilczej w Warszawie oraz jeden z młodszych lokali na mapie stolicy, w samym jej sercu Cigarro Shop & Lounge.Te miejscówki charakteryzują się tym, że swobodnie możecie w nich zapalić. Posiadają palarnie, a do tego możecie delektować się kawą lub innymi napojami, nawet tymi z procentami. Oczywiście dostępna jest także opcja zakupu cygar przez Internet, jednak nie polecam jej początkującym. Mimo że jest bardzo wygodna, to może okazać się, że nie traficie na odpowiednie cygaro. Istnieje od tego jeden wyjątek. Możecie posiłkować się tym artykułem i zdecydować się na jedną z pozycji zaproponowanych poniżej. Mam nadzieję, że przypadną Wam do gustu. 

Czy rodzaj tytoniu ma znaczenie?

Właściwości tytoniu są różne i zależne od tego, w jakim kraju roślina była uprawiana. Chociaż często za ojczyznę tytoniu i cygar uznaje się Kubę, to wiele gatunków uprawia się na Dominikanie, w Hondurasie, Meksyku czy Nikaragui.  Tytoń z Dominikany uznaje się za najłagodniejszy i najlepszy dla początkujących Aficionados. Kubańskie cygara są zbyt mocne i nie mają dobrego ciągu, co może Was nieco zniechęcić. Meksyk oferuje cygara zupełnie odmienne niż kubańskie, jednak o bardzo ciekawym profilu smakowym. Tytonie z Hondurasu i Nikaragui posiadają natomiast nieco mocniejsze, pikantniejsze aromaty, dobre dla bardziej doświadczonych Aficionados. 

Zestaw cygar dla początkujących Aficionados

Ogrom cygarowych marek premium oferuje bardzo duży wybór cygar. To, że nie każde z nich nadaje się do zapalenia jako pierwsze, już wiecie. W jaki sposób zatem odnaleźć się w cygarowym świecie i nie pobłądzić szukając idealnego puro? Przede wszystkim należy trzymać się czterech podstawowych zasad:

 • łagodna moc cygara
 • dobry ciąg
 • średni format
 • przystępna cena.

Cygara na początek

Poniżej znajdziecie propozycje cygar, które naszym zdaniem będą idealnymi pozycjami na rozpoczęcie przygody z cygarami. Podzieliliśmy je na 2 grupy ze względu na ich moc.

I. Cygara bardzo łagodne, delikatne i lekkie z kremowymi nutami, wyważone z gładkim finiszem.

 1. Rocky Patel Vintage Series 1999 Connecticut Juniors, Honduras, pokrywa: 7-letni Connecticut, cena: ok. 20 zł
 2. Oliva Connecticut Reserve, Nikaragua, występuje w 5 formatach, pokrywa: Natural Ecuadorian Connecticut, cena: ok. 40 zł (robusto)
 3. Perdomo Small Bath Connecticut Belicoso, Nikaragua, pokrywa: Ecuadorian Connecticut, cena: ok. 50 zł
 4. Alec Bradley Connecticut Robusto, Honduras, pokrywa: Ecuador, cena: ok. 35 zł
 5. Drew Estate Liga Undercrown Robusto Shade, Nikaragua, pokrywa: Ecuadorian Connecticut, cena: ok. 45 zł
 6. La Aurora Connecticut 1987 Robusto, Dominikana, pokrywa: Connecticut, cena: ok. 35 zł
 7. La Aurora 1903 Connecticut Robusto, Dominikana, pokrywa: Claro Connecticut USA, cena: ok. 45 zł
 8. Quorum Shade Corona, Nikaragua, pokrywa: Natural Ecuadorian/Nicaraguan Connecticut, cena: ok. 20 zł
 9. La Rica Natural Robusto, Nikaragua, pokrywa: Ecuador Connecticut Shade, cena: ok. 30 zł
 10. La Flor Dominicana Suave Maceo, Dominikana, pokrywa: Maduro Connecticut, cena: ok. 40 zł

II. Cygara o średniej mocy, z drzewnymi, tytoniowymi nutami.

 1. Arturo Fuente Brevas Natural, Dominikana, pokrywa: Natural Connecticut Broadleaf, cena: ok. 25 zł
 2. Arturo Fuente Cubanitos, Dominikana, pokrywa: Natural African Cameroon, cena: ok. 15 zł
 3. Bolivar Coronas Junior, Kuba, pokrywa: Cuban, cena: ok. 35 zł
 4. Flor de Oliva Robusto Natural, Nikaragua, pokrywa: Natural Indonesian Sumatra, cena: ok. 30 zł
 5. Oliva Serie G Robusto, Nikaragua, pokrywa: Natural Africa Cameroon, cena: ok. 30 zł
 6. La Aurora 107 Robusto, Dominikana, pokrywa: Ecuadorian Sumatra Sun Grown, cena: ok. 35 zł
 7. La Flor Dominicana Air Bender, Dominikana, pokrywa: Natural Ecuadorian Habano, cena: ok. 40 zł

Możecie zapoznać się z powyższymi pozycjami w różnych formatach. Koniecznie dajcie znać, czy przypadły Wam do gustu. A może jesteście doświadczonymi Aficionados i podzielicie się Waszymi pierwszymi cygarami? 

Komentarze