Wśród czytelników bloga są Aficionados, dla których odróżnienie poszczególnych rodzajów cygar jest czymś naturalnym. Jednak z myślą głównie o stawiających pierwsze kroki w świecie cygar, stworzyliśmy poradnik, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Może zdarzyć się też tak, że prawdziwy miłośnik najlepszych cygar również poszerzy swoją wiedzę na ich temat.

Czy kolor i rozmiar cygara mają znaczenie?

Niektóre z formatów cygar są idealne do zapalenia przy porannej kawie. Inne zaś polecane są do szklanki whisky lub rumu. W kwestii kolorów pokrywy natomiast nie ma takiego podziału, jednak dane odcienie mają swoich fanów. Czy budowa lub kolor cygara warunkują doznania smakowe? A może chodzi o coś jeszcze innego?

Kolory cygar — jakie są najlepsze?

Patrząc na przekrój cygara, najbardziej zewnętrznym jego elementem jest pokrywa. Jest to część odpowiadająca za postrzeganie całego wyrobu. Ze względu na to, że często dokonujemy zakupów oczami — pokrywa jest wizytówką dobrego cygara. Rozróżniamy wiele rodzajów liści pokrywowych, które poddawane są odmiennym procesom fermentacji. 

Kolor pokrywy cygara

Spotykając się z oznaczeniem AMS, możemy skojarzyć je z amerykańskim określeniem American Market Selection, dotyczącym bardzo popularnych cygar w USA z lat 50. XX w. Jednak to tylko 1 z 4 określeń stosowanych do jednego rodzaju liści pokrywowych. Poniżej przedstawiam pigułkę wiedzy o pokrywach, która ułatwi Wam degustacje oraz dokonanie wyboru, które cygara są najlepsze.

AMS/Candela/Double Claro/Jade — intensywnie zielony liść, zbierany z rośliny tytoniu jako młody, następnie traktowany parą i szybko suszony. Powyższy proces nie doprowadza do fermentacji. Liście te pozbawione są aromatów i wykorzystywane do produkcji łagodnych cygar.

https://dobrecygara.pl/files/la-flor-dominicana-double-claro-no-42.jpg

Claro — jasny, słomkowy liść pokrywowy, pozyskiwany z tytoniu rosnącego w cieniu, poddany krótkiej fermentacji. Aromatyczny, zarazem łagodny, często wykorzystywany w produkcji butikowych cygar, ze względu na piękny, nieskazitelny wygląd. Pokrywa Claro pochodzi głównie z amerykańskich upraw Connecticut (Connecticut Shade), osłanianych panelami z gazy.

https://dobrecygara.pl/files/principes-lf-claro-robusto.jpg

Natural – jasny liść, pozyskiwany z rośliny rosnącej na otwartym słońcu. Przez dość łatwą uprawę tytoniu, bardzo często pokrywy Natural wykorzystywane są w produkcji tańszych cygar. 

Colorado Claro - jasnobrązowy liść używany najczęściej w cygarach z Kuby i Dominikany. Liść poddawany dłuższej fermentacji niż Natural. 

Colorado/Rosado - brązowy liść z lekko rudym odcieniem, często z woskowym połyskiem, dość rzadko spotykany, co czyni go luksusową odmianą. Bogaty w aromat, otrzymywany ze starannie selekcjonowanych, najlepszych liści tytoniu uprawianego na otwartym słońcu (Virgin Sun-Grown).

Colorado Maduro - poddawane 2-krotnemu procesowi fermentacji ciemnobrązowe liście tytoniu. Często wykorzystywane w produkcji cygar kubańskich, z Hondurasu i Nikaragui.

Maduro - liść o czekoladowym odcieniu i nieregularnej powierzchni, poddawany procesowi fermentacji przynajmniej 2-krotnie. Posiada charakterystyczny zapach, nazywany zapachem stodoły. Klasyczne Maduro to liście tytoniu z Hondurasu, Kuby, Nikaragui, rzadziej z Brazylii. 

 

Double Maduro/Oscuro - nieregularne, oleiste liście tytoniu o brązowym, wpadającym w czarny odcieniu. Wielokrotnie poddawane fermentacji w wysokich temperaturach. Liście te pochodzą z Brazylii, Kuby, Meksyku i Nikaragui. 

Dos Capas - bardzo rzadkie cygaro z pokrywą złożoną z dwóch rodzajów liści tytoniowych, najczęściej w kontrastowych kolorach. Jeszcze rzadziej spotyka się cygaro w trzech pokrywach, tzw. Tres Capas.

Za kolor cygara odpowiedzialna jest jego pokrywa, natomiast za aromat i smak - wkładka oraz zawijacz. Więcej na ten temat przeczytacie w poprzednim artykule.

Kształty cygar

O ile odmiana pokrywy nie różni się w zależności od marki czy kraju pochodzenia, to kształt owszem. Dlatego tak ważne jest opisywanie cygara wg nie tylko kształtu, ale także rozmiaru. Cygara mierzy się dwoma wskaźnikami: długością wyrażoną w calach i średnicą pierścienia (średnica cygara z podziałem na 64 cale). Dla przykładu cygaro z pierścieniem 52 ma średnicę 52/64 cala.

Formaty cygar

W świecie cygar kluczowym elementem ich identyfikacji są formaty. Poniżej przedstawiam małą ściągę.

Pajeros to cygara o cylindrycznym kształcie z płaską lub półkolistą główką.

 • Corona jest podstawowym formatem, wyznacznikiem dla innych rozmiarów. Długość: 140-145 mm, kaliber: 42-44, czas palenia: ok. 45 min.
 • Petit Corona jest mniejszą wersją Corona. Długość: 127-144 mm, kaliber: 38-44, czas palenia: ok. 30 min.
 • Churchill jest dużym formatem. Długość: min. 178 mm, kaliber 47. 
 • Robusto jest krótkim i mocnym cygarem najpopularniejszym w USA.
 • Corona Gorda/Toro jest formatem o długości 152-161 mm i kalibrze 52-54. Czas palenia: ok. 45 min.
 • Double Corona jest dość dużym formatem o długości 190-216 mm i kalibrze 49-52. 
 • Panatela dłuższa i cieńsza od Corony, oferująca mniej złożony aromat. 
 • Lonsdale jest mieszanką formatów pomiędzy Coroną i Panatelą. Grubsze niż Panatela, dłuższe niż Corona.

Figurados to cygara o zmiennym kształcie i średnicy.

 • Pyramid jest cygarem zwężającym się równomiernie ku stożkowatemu zakończeniu, z dość szeroką stopą.
 • Belicoso jest krótkim formatem Pyramid z lekko zaokrągloną główką lub Corona ze zwężającą się główką.
 • Torpedo posiada ostrą główkę z płasko zakończoną stopą.
 • Perfecto bardzo kiedyś popularne, z wybrzuszeniem na środku i spiczasto zakończoną główką.
 • Diadema jest długim cygarem osiągającym nawet ok. 240 mm długości ze stożkową, spłaszczoną główką i zwężającą się stopą.
 • Culebra z hiszpańskiego oznacza węża. Są to 3 cienkie cygara splecione ze sobą podobnie jak warkoczyk. Niegdyś na koniec dnia, pracownicy fabryk cygar dostawali darmowe cygara. Zaczęto je zwijać ze sobą, aby uniknąć podmieniania na lepszej jakości, markowe cygara. 

Degustacja - wpływ formatu cygara na jego smak

Zarówno osoby początkujące, jak i doświadczeni Aficionados, zadają sobie pytanie, jakie cygara są najlepsze. Może rzadziej jak odnaleźć się w świecie cygar, jednak ogrom tych produktów potrafi zawrócić w głowie. 

Ze względu na to, że dla wielu osób cygara to hobby i ważny element życia, warto wiedzieć, jakie cygara najlepiej pali się z whisky czy do porannej kawy. W kolejnych artykułach postaram się przybliżyć konkretne pozycje, aczkolwiek czy format ma wpływ na jakość i smak cygara? 

 

Ile osób tyle zdań na ten temat. Jedni wolą zapalić szybkie cygaro w 20 minut, inni preferują dłuższe posiedzenie przy cygarze wieczorową porą. Jest to indywidualna kwestia. Dużą grupę stanowią także osoby, które próbują przeróżnych formatów i mają swoje ulubione pozycje wśród każdego z nich.

Komentarze