O tym, jak przyciąć cygaro zapewne już wiecie. Jeśli jesteście nowi w temacie, zapraszam do lektury poprzedniego posta Jak przyciąć cygaro?

Odpalenie cygara jest sztuką, którą można odkrywać latami. Nieco łatwiej zagasić cygaro, jednak odpalanie i sam proces palenia mają znaczenie podczas degustacji. Pierwszą zasadą, jakiej nie należy łamać, jest rozeznanie w produktach służących do odpalania oraz m.in. o niedotykaniu zapałką cygara, bo może się to skończyć naprawdę źle. Jak można zniszczyć cygaro już na etapie jego odpalenia? Tego dowiecie się w poniższym artykule.

Jak odpalić cygaro?

Odpalanie cygara wydawałoby się, może być podobne jak nadanie żaru papierosowi. Nic bardziej mylnego. Papieros czy cygaretka potrzebują dosłownie chwili, by płonąć. Z cygarami jest zdecydowanie inaczej. Mogłoby się wydawać, że Aficionados mają tę sztukę opanowaną do perfekcji, jednak i najbardziej doświadczonym zdarzają się błędy. Najważniejszy w procesie odpalania jest dobór odpowiednich narzędzi. 

Zacznijmy od tego, że żadne cygaro nie powinno być odpalane za pomocą nieodpowiednich przyrządów. Do takiej grupy należą zapalniczki benzynowe i tekturowe zapałki. Jakie to ma znaczenie? Spieszę z odpowiedzią. Z pewnością nie chcielibyście, aby Wasze cygaro przeniknęło chemicznym aromatem lub nieprzyjemnym smakiem. Niestety w przypadku wyboru tekturowych zapałek taka sytuacja jest bardzo prawdopodobna. Wyroby te nasączone są siarką, która sama w sobie ma dość specyficzny, nieprzyjemny zapach. Odpalając cygaro i nawet przez przypadek dotykając je bezpośrednio płomieniem, możemy nadać mu niepożądanego aromatu. 

Kolejnym wyborem, który nie należy do najlepszych, jest benzynowa zapalniczka. W zasadzie z tego samego powodu, co tekturowe zapałki jest ona odradzana w wyborze przyrządu do odpalenia cygara. Zapach benzyny również może przenieść się na cygaro i być obecny podczas przynajmniej kilku pierwszych pociągnięć. 

Czym odpalić cygaro?

Jakie przedmioty posłużą w takim razie przy odpalaniu i co o cygarach należy wiedzieć? Przede wszystkim — drewniane zapałki. Moim zdaniem to najlepszy wybór, gdy szukacie sposobu odpalenia cygara. Małe pudełeczko z patyczkami z drewna nie zawiera dodatkowych chemikaliów, które przyspieszają spalanie. Szczególnie polecam zapałki przeznaczone specjalnie do odpalania cygar. Są one dłuższe niż standardowe. W przypadku mniejszych zapałek z pewnością jedna nie wystarczy Wam do pełnego odpalenia cygara. 

Kolejnym świetnym wyborem jest gazowa zapalniczka. Dlaczego jest to fantastyczne rozwiązanie? Przede wszystkim zawiera bezwonny gaz, który nie zrobi krzywdy Waszemu cygaru. Co więcej, gaz używany w takich zapalniczkach  jest również bezbarwny i występuje w formie ciekłej w opakowaniu zapalniczki. Używając tego typu narzędzia do odpalenia cygara, możecie czuć się nie tylko pewnie, ze względu na to, że niechciana substancja dostanie się do Waszego cygara, ale również wygodnie. Taka zapalniczka jest łatwa w obsłudze, a jeszcze łatwiej można ją uzupełnić, gdy kończy się gaz. 

Jak palić cygara? 

Odpalenie wyrobów tytoniowych premium nie należy do najłatwiejszych. Przede wszystkim należy unikać kontaktu cygara z płomieniem, bez względu na rodzaj wybranego przyrządu do odpalania. Wyobraźcie sobie, że jesteście na ognisku i pieczecie kiełbaski. Nie wkładacie ich od razu w płomień, a trzymacie tuż obok, by ogrzały się dzięki niemu. Tak samo należy postępować z cygarami. W przypadku, gdy dotknie ono bezpośrednio płomienia, staje się zbyt gorące. Należy wówczas niezwłocznie usunąć z niego ogień. Podczas samego odpalania należy bacznie przyglądać się cygaru i obracać je w taki sposób, aby jego cały czubek był równomiernie rozgrzany. Palić możecie zacząć, gdy jego krawędzie będą lekko czarne, a wokół nich pojawi się świecący pierścień. Wówczas możecie się zaciągnąć. Możecie również delikatnie dmuchnąć na żar, aby uzyskać równomierne spalanie. 

Jak zagasić cygaro?

Palenie cygar jest sztuką, a zarazem rytuałem, który idealnie sprawdza się ze szklanką whisky. Co jednak zrobić, by odpowiednio zagasić cygaro, gdy kończy nam się szklanka trunku, a w palcach zostaje mały zbitek tytoniu? Ważna jest przede wszystkim popielnica. Ta przeznaczona do cygar posiada specjalne miejsce przeznaczone do tego, by odłożyć cygaro zwane korytkiem. Jest to przestrzeń, w której może ono "odpocząć od palenia". Dlaczego? Ponieważ zbyt częste pociąganie cygara sprawi, że dostanie ono zbyt dużo tlenu, rozgrzeje się i spali za szybko, uwalniając przy tym oleiste substancje i gorzką smołę. Takie odłożenie cygara do popielnicy, obniża jego temperaturę i hamuje uwalnianie tych substancji. 

Podczas palenia cygara nie ma potrzeby wielokrotnego pozbywania się z niego popiołu. Należy bacznie przypatrywać się spalaniu i zaczekać aż popiół będzie miał ok. 2-3 cm lub pojawi się na nim pęknięcie. Wówczas można strzepać go do popielniczki. Róbcie to jednak delikatnie, by nie pozbyć się go zbyt dużo. Wytworzony popiół powinien naturalnie opaść do popielnicy po kilkukrotnym, delikatnym stuknięciu palcem w koniec cygara. Nie należy jednak go dociskać ani mocniej stukać. Konsekwencją takiego postępowania może być zniszczenie cygara lub jego części. Kończąc rytuał palenia cygara, należy je odłożyć do popielnicy, zgaśnie samo. 

 

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele zapalniczek przeznaczonych specjalnie do cygar. Możecie je kupić w różnych cenach w zależności od budżetu. Początkującym polecam zdecydowanie te tańsze modele lub zapałki. Nauka, krok po kroku, jak odpalić cygaro jest warta późniejszych doznań i złożoności aromatów, jakie oferują te wyroby tytoniowe. Rytuał palenia cygar jest zdecydowanie sztuką i jak wszystko, wymaga czasu, aby dojść do perfekcji, dlatego trzymam kciuki za wszystkich początkujących Aficionados. 

Komentarze