Na rynku znajdziecie wiele modeli humidorów i z pewnością każdy z Was wybierze coś dla siebie. W zależności od wymagań i budżetu możecie trafić na prawdziwe perełki wśród domków dla Waszych cygar. Najważniejszą kwestią przy wyborze, zwłaszcza pierwszego humidora jest określenie Waszych potrzeb. Nauczeni doświadczeniem wiemy, że nie każdy humidor sprawdzi się u każdego Aficionado. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które mogą okazać się przydatne podczas zakupu tego jedynego i najlepszego miejsca do przechowywania Waszych cygar.

Jaki humidor wybrać?

Większość humidorów wykonana jest z twardego drewna lub kompozytu, wyłożonego wewnątrz fornirem cedrowym. Wysokiej jakości hiszpańskie drewno cedrowe znajduje się w najlepszych egzemplarzach marek z najwyższej półki jak np. Elie Bleu. To właśnie we współpracy z tą francuską fabryką powstała limitowana edycja 21 humidorów Oliva, o których możecie przeczytać tutaj. Zaletą litego cedru są przede wszystkim duże właściwości pochłaniania wilgoci i ułatwianie starzenia się cygar w najlepszy możliwy sposób. Takie humidory świetnie sprawdzają się w przypadku, gdy chcecie przechowywać cygara przez wiele lat.

Skrzynki do przechowywania cygar stanowią także świetne wyposażenie biura bądź salonu. Sprawdzają się jako ozdoba. Zewnętrzna strona urządzenia jest zatem równie ważna co jego wnętrze. Wykończenia są różne — od tradycyjnych mahoniowych lub orzechowych fornirów po egzotyczne, rzadkie i ozdobne. Humidor ze szklaną górą w porównaniu z pudełkiem z litego drewna może być bardziej interesujący i przyciągać uwagę, jednak należy go przechowywać z dala od światła.

Jedną z najważniejszych cech dobrego humidora jest także uszczelka, która znajduje się pomiędzy stykiem skrzynki z pokrywą. Obejmuje ona wewnętrzną krawędź skrzynki, znajduje się wewnątrz wieka lub biegnie wzdłuż wewnętrznych ścianek. Zamykając pokrywę, powinniście usłyszeć cichy szum uciekającego powietrza. Nie może być to inny odgłos, który świadczy o złej szczelności urządzenia. Jeśli zauważycie jakiekolwiek szczeliny, przerwy lub nierówności w miejscu styku pokrywy ze skrzynką, oznacza to, że humidor ma złą uszczelkę i przez nieszczelność wilgoć będzie z niego uciekać. Miejcie także na uwadze, że drewno pęcznieje po ustawieniu skrzynki i nawilżeniu. Sprawdzenie szczelności po zakończeniu ustawiania humidora jest bardzo ważne. Jeśli pokrywa jest szczelnie zamknięta, humidor będzie utrzymywał wilgoć wewnątrz.

Wybierając humidor, zwłaszcza pierwszy, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pierwszym z nich jest określenie, jakiego rozmiaru potrzebujecie. Na rynku znajdziecie humidory na 10, 15, 20, 25, 40, 50, 100, 150, a nawet na 2000 lub 3000 cygar. Pojemność humidora zależy również od wielkości cygar. Wiele humidorów ocenianych jest na podstawie tego, ile cygar wielkości toro można w nich zmieścić. Jeśli jesteś początkującym Aficionado, humidor na 50 cygar w zupełności sprosta Twoim oczekiwaniom. Warto mieć także na uwadze fakt, że zawsze należy wybrać humidor o ok. 20% większy niż ten, którego potrzebujecie, aby pozostawić w nim wolną przestrzeń wokół magazynowanych cygar. Dzięki temu zachowacie odpowiednią cyrkulację powietrza w urządzeniu. 

Jaki humidor na początek? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wybierając pierwszy humidor, warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania.

  • Czy wiążecie się z cygarami na dłużej?
  • Jak często palicie i planujecie palić?
  • Czy wśród Waszych domowników jest inna osoba, która pali cygara i będzie korzystać z humidora?
  • Jaki budżet planujecie przeznaczyć na zakup humidora?

Wilgotność w humidorze

Większość humidorów, zwłaszcza tych większych, wyposażona jest w zbiornik na wodę. Takie urządzenia należy uzupełniać wyłącznie wodą destylowaną lub roztworem glikolu propylenowego. Jeśli Wasz nie posiada takiego zbiornika, to macie wiele opcji nawilżania do wyboru. Dostępne są pianki, kulki, kryształy nawilżające, a także bardzo popularne saszetki Boveda

Po ustawieniu humidora należy sprawdzić higrometr, który mierzy wilgotność wewnątrz skrzynki. Większość modeli cyfrowych zawiera również wskaźnik temperatury. Oprócz monitorowania higrometru należy od czasu do czasu wziąć cygara do ręki. Powinny być lekko twarde, ale nie mogą być zbyt gąbczaste ani zbyt sztywne. Powinny być w takim samym stanie, w jakim spodziewalibyście się ich w momencie zakupu w sklepie z cygarami.

Ile kosztuje dobry humidor?

Oprócz pytania, jaki humidor na początek z pewnością myślicie też o tym ile wydać na dobry humidor. Mała skrzynka na 10-15 cygar kosztuje ok. 150 - 200 zł (https://cigarro.pl/?3228,humidor-10-cigars-560141, https://cigarro.pl/?949,humidor-15-glass). Ceny humidorów na 20-25 cygar to w zależności od marki koszt ok. 300-350 zł. Są jednak też takie, które kosztują ok. 1000 zł, jak np. humidor książka na 20 cygar Cohiba. Za urządzenie ze średniej półki, w którym zmieści się ok. 50 cygar, należy zapłacić ok. 1000 zł. Podobnie jest ze skrzynkami mieszczącymi 60-75 cygar. Za takie na 80-90 sztuk należy przygotować się na wydatek rzędu 1500 zł. Natomiast humidory na 1000, 2000 i więcej cygar kosztują od ok. 5000 do nawet kilkudziesięciu tysięcy zł. Występują one w postaci drewnianych szaf ze szklanymi drzwiami. Wyglądają podobnie jak witryny w sklepach. Można w nich eksponować najlepsze cygara. Z pewnością o takiej szafie marzy każdy Aficionado. Jednak większości nie jest ona niezbędna ze względu na ogromną przestrzeń do przechowywania cygar. W domowych warunkach najlepiej sprawdzają się humidory na 50-100 cygar. 

Wybór humidora nie jest trudny, gdy wiecie, na co zwrócić uwagę. Dobrej jakości urządzenie to świetny prezent dla każdego Aficionado. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że humidor jest inwestycją w Wasze cygara. Aby zachować ich świeżość i aromat, należy mieć dobre i bezpieczne miejsce do ich przechowywania.

Komentarze