Zachwycamy się Igrzyskami Olimpijskimi, meczami, zawodami sportowymi naszych pociech. Czy wiecie, że każdego roku organizowane są także Mistrzostwa Świata w Wolnym Paleniu CygarCigar Smoking World Championship (CSWC) zrzesza ze sobą prawdziwych miłośników cygarowego dymu.

Mistrzostwa w Wolnym Paleniu Cygar

Aficionados z całego świata, producenci cygar, obserwatorzy gromadzą się raz w roku w jednym miejscu, na festiwalu cygar i wyjątkowym konkursie. Wydarzenie to poprzedzają krajowe kwalifikacje, w których udział może wziąć każdy. Może macie ochotę zawalczyć o podium?

Rekord Świata w CSWC jest najlepszym dowodem na to, że jest to prawdziwa konkurencja, do której należy się przygotować. Polega na obraniu odpowiedniej taktyki oraz ciągłym doskonaleniu umiejętności. Dlaczego przygotowanie jest tak ważne?

Kiedy po raz pierwszy zorganizowano Mistrzostwa w Wolnym Paleniu Cygar, nikt nie sądził, że można przekroczyć bariery w postaci ustanowionych rekordów. Ówczesny rekord wynosił 1 godzinę 40 minut. Nie został on pobity przez 4 lata. W kolejnych edycjach dostrzec można było doskonalenie umiejętności uczestników z roku na rok. Każdy z nich miał odmienną taktykę, inny sposób palenia różnych tercji cygara, był skupiony i skoncentrowany tylko na tej jednej czynności — utrzymaniu palącego się cygara jak najdłużej.

Zasady konkursu

Regulamin Mistrzostw w Wolnym Paleniu Cygar jest dość klarowny. Pierwszą z zasad jest przestrzeganie czasu odpalenia cygara. Każdy z uczestników ma na to 1 minutę. Następnie cygaro palone jest aż do niezamierzonego zgaśnięcia lub do spalenia się do ringu konkursowego. Zwycięzcą zostaje osoba, która najdłużej pali cygaro bez jego gaśnięcia. Zasad tych strzegą wykwalifikowani sędziowie.

Nowy rekord CSWC

Każdy chciał przekroczyć magiczną granicę 2 godzin, jednak przy pierwszym ustanowieniu nowego rekordu się to nie udało. Pierwszą osobą, która swoim sprytem i skupieniem pobiła rekord 100 minut, był Reinhold Widmayer z Austrii. W finale 2015 roku udało się ustanowić dotychczasowy rekord na 1 h 57,5 min. Darrenowi Cioffi, który został Mistrzem Świata. Co wydarzyło się później? Zaczęła się walka o mistrzostwo.

Największy rywal Darrena, Igor Korovin z Rosji tak ćwiczył swoje umiejętności w wolnym paleniu cygar, że udało mu się złamać granicę 2 godzin, co uważano w pewnym momencie za niemożliwe. Od tamtej pory rozpoczął się prawdziwy wyścig. Jednak Darren Cioffi nie poddawał się i ustanowił nowy rekord wynoszący 3 godziny i 24 minuty. W międzyczasie Oleg Pedan z Rosji osiągnął fantastyczne wyniki, zdobywając dwukrotnie tytuł nowego Mistrza Świata. Następnie Igor Kovacic pobił ten rekord świata w duńskim turnieju odbywającym się w Kopenhadze o 12 minut.

  • Macanudo Inspirado Mareva @rauch-lounge.com

    Macanudo Inspirado Mareva @rauch-lounge.com

Darren Cioffi nie był jednak obojętny i już 2 dni później, biorąc udział w turnieju w Oslo, ustanowił kolejny rekord. Jego czas palenia Macanudo Inspirado Mareva wynosił 3 godziny 45 minut i 57 sekund. Kovacic również nie był bierny i na szwedzkim turnieju pobił rekord świata, ustanawiając go na 3 godziny, 52 minuty i 55 sekund. A czego możemy spodziewać się w tym roku?

Polacy na podium

Świat cygar wydaje się zdominowany przez mężczyzn, ale... nic bardziej mylnego. Od samego początku organizacji mistrzostw zauważono, że kobiet pasjonujących się cygarami jest również wiele. Ponadto właśnie kobiety pokazały, że potrafią być mistrzyniami. W 2017 roku wygrały w Londynie, Paryżu i Nowym Jorku. W finale 2014 kobiety z Genewy zdobyły 3. miejsce.

Na konkursowym podium mamy również Polki. Elena Tronina zajęła 5. miejsce w Splicie w klasyfikacji generalnej w 2019 roku. Jednocześnie zajęła 1. miejsce wśród kobiet. Agata Piotrowska natomiast jako pierwsza kobieta na świecie przekroczyła magiczną barierę 3 godzin palenia. Na podium mamy także Polaka — Tomasza Żołądkiewicza, który wielokrotnie zdobył mistrzostwo Polski oraz dwukrotnie został wicemistrzem w Finale Mistrzostw Świata.

Mistrzostwa Polski w Wolnym Paleniu Cygar

Organizatorami Mistrzostw Polski w Wolnym Paleniu Cygar są F.H.U. Akan i IGUANA Górski, Kurek sp. komandytowa. 9. lipca w Cigarro Shop & Lounge organizowany był trening w wolnym paleniu. Oprócz aromatycznych cygar, uczestnicy degustowali także wyśmienite whisky Aberlour, Glenlivet 15 yo, a także Ballantine's Glenburgie. Zwyciężczynią tego konkursu została Elena Tronina. Podobne wydarzenie miało miejsce w Aficionado Room 7. sierpnia. 

Już 21 sierpnia w Caballero Aficionado Club w Katowicach odbędzie się polski turniej kwalifikacyjny. Zwycięzca zagości na Mistrzostwach Świata w Wolnym Paleniu w Splicie w Chorwacji. Link do wydarzenia znajdziecie poniżej. 

LINK

  • Rocky Patel Cigar Smoking Championship Mareva

    Rocky Patel Cigar Smoking Championship Mareva

Rocky Patel specjalnie na mistrzostwa w 2020 roku wyprodukował cygaro Rocky Patel Cigar Smoking World Championship w trzech formatach: mareva, robusto, toro. Cygarem, które będzie decydowało o zwycięzcy jest Rocky Patel CSWC Mareva.

Komentarze