Plasencia Cigars jest marką, która zachowuje tradycję przez kolejne pokolenia. Jej korzenie sięgają 1865 r. Oczywiście na przestrzeni lat założyciel, jak i jego następcy, zmagali się z trudem prowadzenia pól uprawnych, a później fabryk cygar. Przeszkodziła w tym m.in. Rewolucja na Kubie. Jednak nie dając za wygraną rodzina Plasencia poradziła sobie i prężnie rozwija firmę do dziś. W 2015 r. stała się największym na świecie producentem tytoniu, a wśród marek, które przekazały produkcję cygar pod jej skrzydła, są m.in. J.R. Tobacco czy Rocky Patel. 

Cygara Plasencia

Rodzina Plasencia od początku zajmowała się uprawą tytoniu i nie była znana z produkcji własnych marek cygar. Produkowała je w ramach kontraktów z innymi przedsiębiorstwami z branży. Zmieniając ten stan rzeczy Plasencia otworzyła swoją firmę dystrybucyjną w USA i wprowadziła na rynek 6 serii cygar premium.  Dziś postaram się je przybliżyć. Ponadto na koniec przedstawię Wam nowość Plasencii na rynku. Jeśli natomiast jesteście zainteresowani historią samej marki, zapraszam tutaj.

Plasencia Alma Fuerte

Alma Fuerte jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych serii marki Plasencia. Do jej produkcji wykorzystane zostały najlepsze tytonie, uprawiane na polach należących do rodziny. Pozyskano je z najwyższej jakości gleby, podkreślającej intensywne aromaty liści. Jest to mieszanka najbardziej dojrzałych tytoni pochodzących w 100% z Nikaragui.

Seria występuje w pięciu rozmiarach. Najnowszą pozycją jest Plasencia Alma Fuerte Sixto I, o której dowiecie się więcej w szerszym artykule o tej serii. Oprócz Sixto I w serii występują: Alma Fuerte Generacion V, Alma Fuerte Nestor IV, Alma Fuerte Robustus I oraz Alma Fuerte Sixto II. Są to cygara o średniej mocy z aromatem gorzkiej czekolady, cynamonu, śliwki oraz nutą dębu. Cygara te zostały docenione przez magazyny takie jak Cigar Insider, Cigars Lover, Cigar Snob oraz Cigar Aficionado

Plasencia Alma del Campo

Cygara serii Alma del Campo stworzone są w 100% z tytoniu z Nikaragui. Występują w pięciu rozmiarach. Są to:

  • Plasencia Alma Del Campo Guajiro
  • Plasencia Alma Del Campo Madrono
  • Plasencia Alma Del Campo Sendero
  • Plasencia Alma Del Campo Travesia 
  • Plasencia Alma del Campo Tribu.

Seria ta powstała jako druga Alma, po Alma Fuerte, w 2017 roku. Cygara te zbudowane są z liści Criollo 98 z rodzinnych plantacji tytoniu. Są to cygara o średniej mocy i aromacie cedru, orzechów i skóry. Jednak nuty te nie są przytłaczające dzięki zbilansowaniu smaku poprzez kawę i słodycz. 

Plasencia Alma del Fuego

Cygara Plasencia zbudowane z nikaraguańskich liści tytoniu zapewne Was nie zaskoczą. Jednak w tej serii zaskakuje pierścień, a raczej jego kolor. Dotychczas marka nie pokusiła się o tak mocne i żywe grafiki. Czerwony kolor idealnie komponuje się z czekoladowym liściem pokrywy. W skład serii wchodzą 3 cygara: Alma del Fuego Candete, Alma del Fuego Concepcion oraz Alma del Fuego Flama. Z czego ostatnie jest długą panatelą, a 2 pozostałe formaty to robusto i toro. 

Cygaro pełne jest aromatów i pikanterii. Czerwony kolor w grafice pierścieni oznacza także jego moc. Podczas palenia uwalniane są nuty ziemi, mandarynek, przypraw, prażonych orzechów i drewna. Odrobiny słodyczy nadają liście pokrywy hodowane w słońcu Doliny Jalapa. 

Plasencia Reserva Original 

Jak twierdzą pomysłodawcy tej serii, Plasencia Reserva Original posiada ten sam smak, który urzekł Europejczyków,  przybyłych w XV w. do Ameryki. Jej aromat bogaty jest w owocowe nuty przeplatające się z orzechami, marcepanem, cedrem i karmelem. Cygara tej serii nie noszą wymyślnych nazw. Jest ich 6 i każde z nich nazwą odpowiada swojemu rozmiarowi. Seria zawiera cygara w formatach: churchill, corona, cortez (perfecto), nestico (short lancero), robusto i toro. 

Plasencia Reserva 1898 

Cygara linii Plasencia Reserva 1898 charakteryzuje zrównoważony, jednak aromatyczny smak. Bezapelacyjnie jest to zasługa tytoni pochodzących z Hondurasu i Nikaragui, które dojrzewały ok. 5 lat. Linia obejmuje 5 pozycji. Są to cygara w formatach: churchill, corona, robusto, salomon oraz toro. Pokrywa i wkładka cygara to niezmiennie tytoń z Nikaragui. Zawijacz natomiast pochodzi z Hondurasu.  Dzięki procesowi dojrzewania liści, cygara tej linii są zróżnicowane pod względem smakowym. Podczas palenia uwalniane są aromaty kawy i czekolady, które następnie przeradzając się w intensywniejsze, łączą się z pikantnymi nutami prażonych orzechów i pieprzu. 

Plasencia Cosecha 146

Ekskluzywna mieszanka tytoniu ze zbiorów 2011-2012. 146. z kolei inauguracyjne zbiory tytoniu w rodzinie, która uprawia tę roślinę od 1865 roku. Liście uprawiane na najlepszych glebach Hondurasu i Nikaragui. Wkładka to mieszanka tytoniu honduraskiego i nikaraguańskiego, zawijacz stanowi liść z Nikaragui, pokrywa natomiast pochodzi z Doliny Jamastran w Hondurasie. Taka mieszanka tworzy cygaro o pełnym profilu smakowym. Podczas palenia uwalniane są nuty przypraw, orzechów i odrobiny kawy. 

W skład serii wchodzi 5 cygar:

  • Plasencia Cosecha 146 La Musica w formacie robusto
  • Plasencia Cosecha 146 La Vega w formacie robusto gordo
  • Plasencia Cosecha 146 Monte Carlo w formacie gordo
  • Plasencia Cosecha 146 San Augustin w formacie torpedo
  • Plasencia Cosecha 146 San Luis w formacie toro.

Nowość — Plasencia Cosecha 149

Hiszpańskie słowo cosecha oznacza żniwa. Seria Cosecha 149 oznacza 149. doroczne zbiory, które miały miejsce w 2014 roku. Rodzina Plasencia uważa, że tytoń ten w bieżącym roku osiągnął dojrzałość i jest w pełni gotowy, by znaleźć się w najlepszych cygarach

Tą cygarową nowością jest puro, zawierające tytoń z różnych pól uprawnych rodziny Plasencia w Hondurasie. Mieszanka o średniej do pełnej mocy charakteryzuje się dużą ilością przypraw i unikalną dla tytoniu z tego regionu świata, tostową chrupkością. 

 

Cygaro powstało w hołdzie dla Hondurasu, który otworzył się na osoby uciekające podczas rewolucji w 1979 roku. Plasencia Cosecha 149 pakowana jest w pudełka po 10 szt. i występuje w 3 rozmiarach: Santa Fe (4,75 x 60), La Vega (5 x 52), Azuacualpa (6 x 52). Pozycja nie jest jeszcze dostępna na rynku polskim, ale gdy tylko wejdzie na nasz rynek, poinformuję Was o tym na Instagramie

Komentarze