Wkraczając do cygarowego świata warto znać najczęściej używane określenia. W przygotowanym poniżej słowniku znajdziecie terminologię, która pomoże Wam poruszać się po stronach internetowych z cygarami, zgłębiać wiedzę na ich temat, a czasami zabłysnąć w towarzystwie. Nie taki diabeł straszny... ale zawsze warto dowiedzieć się czegoś nowego, bądź utrwalić nabyte słownictwo. 

Cygarowe ABC

Każdy z nas zaczynał kiedyś swoją przygodę z cygarami. Pamiętam swoje początki i zerową wiedzę o cygarach. Trudno było mi wówczas zrozumieć, że cygaro składa się z pokrywy, zawijacza i wkładki. To zastanowienie - „jak oni to zwijają?” towarzyszyło mi bardzo długo. Aby wiedzieć o cygarach więcej lub ułatwić początkującym zrozumienie cygarowego świata i nazewnictwa przedstawiam Wam poradnik 

Mam nadzieję, że doświadczeni Aficionados również znajdą tutaj coś dla siebie. Przecież kiedyś każdy z nas był cygarowym laikiem 😊 Dziś postaram się przybliżyć Wam nazewnictwo w cygarowym świecie. Dlatego poniżej przygotowałam słownik miłośnika cygar. Będzie on pigułką wiedzy o cygarach nie tylko dla początkujących. Być może dowiecie się ciekawostek, a Wasza wiedza o cygarach będzie znacznie większa. Miłośnicy fajek również znajdą coś dla siebie w poniższym spisie.

Słownik ze świata cygar

Aficionado - miłośnik cygar. Nazwa ta bardzo często pojawia się w prasie lub wśród nazw lokali, w których można nabyć bądź zapalić cygaro. Jeden z najpoczytniejszych magazynów cygarowych również nosi nazwę Cigar Aficionado.

Amatista - solidny, szklany słój, zawierający 25 lub 50 cygar. Zwykle zabezpieczony metalowymi klipsami i skórzanym paskiem do noszenia. Bardzo popularne w latach 50. i 60. XX wieku, dziś rzadkie. Cygara H. Uppmann produkowane na początku XX w. były pakowane w takie słoje wykładane cedrem. Widniał na nich napis „fabrycznie świeże”.

AMS (American Market Selection) - rzadko dziś używany termin. Został stworzony przez głównego importera kubańskich cygar w latach 50. XX wieku w celu oznaczania opakowań w kolorze zielonym, znanych jako podwójna pokrywa claro. Cygara z zieloną pokrywą były bardzo popularne w USA.

Banderola - znak identyfikacyjny producenta, najczęściej wielokolorowy, umieszczony bliżej głowy cygara.

Barwa - kolor pokrywy, od jasnej zieleni do czerni. Każdy z odcieni pokrywy cygara nosi swoją specjalistyczną nazwę, np. coloradomaduro.

Bela - wykonana z twardego forniru pochwy palmowej, zawinięta w jutę. Po zakończeniu fermentacji liście tytoniu pakuje się w bele, które są bezpieczne w transporcie. Opakowany w ten sposób tytoń trafia do składów by tam dojrzewać.

Belicoso - jeden z kształtów cygar, zaliczany do figurado. Krótkie cygaro w kształcie piramidy z krótszym, bardziej zaokrąglonym stożkiem niż w pyramid lub torpedo.

Binder - patrz: zawijacz.

Blend - mieszanka liści tytoniowych składających się na cygaro.

Bloom - naturalnie występujące zjawisko w procesie starzenia cygar. Olejki zawarte w liściach tytoniu są widoczne na pokrywie. Są one pyłem o białym odcieniu, da się go zetrzeć. Często niesłusznie mylone z pleśnią. 

Booking - metoda zwijania cygar, w której liście wkładki układane są w taki sposób, jakby przypominały strony w książce. Następnie są one zwijane w liść zawijacza.

Bunch - zwinięte liście tytoni tworzące wkładkę (filler).

Bundle - metoda pakowania cygar mająca na celu obniżenie kosztów opakowania. Są to owinięte w folijkę i opaskę cygara w ilości 25 lub 50 sztuk. 

Burros - stale monitorowane pryzmy fermentującego tytoniu przykryte płótnem. Monitoruje się je w celu kontroli temperatury. Zdarza się, że temperatura wytworzona podczas procesu fermentacji jest zbyt wysoka. Wówczas pryzma jest rozbierana. 

Cedrowe drewno - surowiec na skrzynki cygarowe, wydzielający delikatny, przyjemny aromat.

Chavetta - nóż w kształcie półksiężyca służący do formowania i przycinania liści podczas zwijania cygara.

Cheroot - małe cygaro palone niegdyś w małych cygarniczkach.

Churchill - mocne, dojrzałe cygaro o wymiarach min. 178 mm i kalibrze 47.

Cohiba - mieszkańcy Karaibów określali tak tytoń; dziś marka najsłynniejszych kubańskich cygar powstała dla Fidela Castro.

Corona - podstawowy format, którego popularność jest niezmienna od lat, jest wyznacznikiem dla innych rozmiarów, długość to 140 – 145 mm i kaliber 42 – 44.

Cygaretka - odrobinę większe od papierosa cygaro wytwarzane z tytoniowych liści z krótką wkładką i zazwyczaj filtrem.

Cygarniczka - częściej lufka/fifka wykonana zazwyczaj ze szkła, ceramiki, metalu, tworzyw sztucznych lub drewna. Rurka kulkumilimetrowej średnicy i kilku- kilkunastocentymetrowej długości, na jednym z jej końców mocowany jest papieros lub cygaretka.

Cygaro drugiej klasy - drugi gatunek cygara, z jakiegoś powodu odrzucany przez producenta. Często można je kupić w bardzo atrakcyjnej cenie, a jego skazy mogą być niewielkie.

Cygara maszynowe - cygara wyprodukowane za pomocą maszyny.

Cygaro ręcznie robione - cygaro wyprodukowane w całości przez człowieka, bez pomocy maszyny.

Cuje - drewniany kołek, używany do wieszania świeżo zebranych liści tytoniu. Cuje cortos może mierzyć ok. 1,8 m, a cuje largos (uważany za lepszy) osiąga ok. 3,6 m długości. 

Culebra - słowo to po hiszpańsku oznacza węża; trzy wąskie splecione ze sobą cygara w pełni odpowiadają nazwie, zapala się oddzielnie każde z trzech cygar.

Diadema – spora długość cygara (czasem ponad 230 mm) oraz kaliber 60 zapewniają długie palenie i wyrafinowane doznania smakowe.

Dojrzewanie - proces zachodzący w cygarach składowanych przez długi czas w odpowiedniej wilgotności powietrza. Proces ten można wytworzyć także w domowym humidorze. Dzięki takiemu działaniu można zaobserwować poprawienie smaku i aromatu cygar.

EMS (English Market Selection) - oznaczenie cygara z brązową pokrywą, znanej dziś jako naturalna. Termin ten był popularny w latach 70. XX wieku, kiedy Amerykanie preferowali zieloną pokrywę cygar (AMS). Współcześnie w Wielkiej Brytanii naklejkami EMS oznacza się kubańskie skrzynki cygar, sprowadzone przez importera Hunters & Frankau.

Fajka - przyrząd do palenia tytoniu; wykonana najczęściej z wrzośca, którego drewno jest twarde i odporne na żar. 

Fermentacja - inaczej macerowanie. Proces, w którego trakcie dochodzi do degradacji związków chemicznych, które nierozłożone zniszczyłyby smak tytoniu. Do fermentacji dochodzi, gdy wysuszone liście tytoniowe ułożone w pryzmy zaczynają wydzielać ciepło.

Filler - wkładka cygara.

Format - długość oraz średnica pierścienia cygara, np. coronarobusto.

Gilotyna - najpopularniejszy obcinacz prosty do cygar 1- lub 2-ostrzowy. Dzięki prostemu cięciu można umożliwić wciąganie powietrza przez cygaro. 

Głowa cygara - okryta przez kapturek część cygara, którą wkłada się do ust.

Higrometr - inaczej wilgotnościomierz, urządzenie służące do pomiaru poziomu wilgotności.

Humidor - szczelny pojemnik lub pomieszczenie do przechowywania tytoniu w wymaganym klimacie (odpowiednia wilgotność). Dzięki odpowiedniej wilgotności powietrza, cygara przechowywane w humidorze nie wysychają.

Kapturek - skrawek tytoniu, którym okleja się głowę cygara, chroniący pokrywę przed odwijaniem się.

Lonsdale - typowa mieszanka formatów: grubsze niż panatele i dłuższe od corony.

Mieszanka - mieszanka liści tytoni z różnych upraw, części świata. Chcąc zapewnić bogaty smak cygara, stosuje się mieszanki różnych tytoni.

Moc cygara - inaczej budowa, wskaźnik ten określa czy cygaro jest łagodne, średnie czy mocne.

Nacięcie typu V - cięcie z góry na dół pozostawiające na główce cygara ślad w kształcie litery V.

Nikotyna - związek chemiczny, w czystej postaci bezbarwny i toksyczny. Tytoń zawiera małą dozę nikotyny, a ilość nikotyny w liściu cygarowym nie przekracza 2% jego masy.

Obcinacz - przyrząd służący do przycinania, obcinania lub wyrzynania kapturka na głowie cygara. Występują obcinacze proste (gilotyna) i nożycowe.

Obieranie - usuwanie ogonka, który łączył liść tytoniowy z łodygą.

Pakowanie cygar - cygara pakuje się na okrągło lub kwadratowo. Wszystkie ręcznie robione cygara są okrągłe, natomiast przy wkładaniu ich do pudełek/skrzynek, niektóre pakuje się tak mocno, że zmieniają kształt na kwadratowy.

Pakowanie 8-9-8 - ułożenie standardowej ilości 25 cygar w pudełku/skrzynce, 8 sztuk na spodzie, 9 w środku i 8 na wierzchu.

Panatela - smukły kształt dłuższy i cieńszy niż corona 

Perfecto - popularny kiedyś format o spiczasto zakończonej główce z wyraźnym wybrzuszeniem na środku. 

Petit corona - nazwa jednoznacznie wskazuje na rozmiar, 127-144 mm i kaliber 38-44.

Pęd tytoniu - pęd rośliny tytoniu dzielony na 3 części. Liście górne (corona) są małe, najbardziej nasłonecznione i ostre. Liście środkowe (seco) natomiast są najcenniejsze ze względu na ich dużą powierzchnię. Liście dolne (volado) świetnie się palą i mają największą zawartość nikotyny.

Piramida - kształt cygara, w odróżnieniu od torpedo, boki nie są równoległe, rozchodzą się do szerokiej stopki.

Pokrywa - najbardziej zewnętrzny liść tytoniu okalający cygaro, zapewniający mu atrakcyjny wygląd.

Pudełko - naturalne, zazwyczaj cedrowe, rzadziej lipowe pudełko/skrzyneczka na cygara.

Torpedo - ostra główka i płasko zakończona stopka, kształtem przypomina prawdziwą torpedę.

Robusto - jeden z rozmiarów cygar, krótkie i grube.

Rozmiar - długość i średnica pierścienia w cygarze, np. robustocoronachurchill.

Składacz - pracownik fabryki zajmujący się układaniem liści wkładki i wiązaniem ich zawijaczem. Zazwyczaj są to osoby, które uczą się zawijać tytoniowe liście i z biegiem lat oraz praktyki stają się zwijaczami.

Stopa - końcówka cygara, którą się przycina.

Suszenie na gorąco - przyspieszony proces suszenia tytoniu z zastosowaniem podgrzewanego powietrza. Plusem tego rodzaju suszenia jest czas, jednak poprzez brak zachowanego naturalnego procesu, liście tytoniu tracą substancje odpowiadające za aromat.

Suszenie na wolnym powietrzu - proces suszenia liści tytoniu na wietrze w zadaszonych, otwartych suszarniach. 

Średnica pierścienia - grubość cygara wyrażana w 1/64 cala.

Tabaciana - ogólne określenie używane do wszystkich gadżetów związanych z paleniem tytoniu; poradniki, książki wiedzy o cygarach, reklamy, rzeźby.

Tercio - zawinięta w jutę bela tytoniu, zawierająca dojrzałe liście.

Tytoń fajkowy - naturalny lub aromatyzowany tytoń, zazwyczaj pocięty w kawałki, aby dało się go umieścić w piecyku fajki.

Tytoń homogenizowany - zazwyczaj stosowany w cygaretkach, sztucznie wyprodukowany płat ze sproszkowanego tytoniu z dodatkiem naturalnego spoiwa.

Tytoń młody/zielony - tytoń niedostatecznie wysuszony, sfermentowany i wysezonowany. Dzięki dojrzewaniu z tytoniu uwalniane są związki chemiczne nadające mu nieprzyjemny, wręcz gryzący smak. W przypadku zapalenia młodego tytoniu często u osoby palącej występują mdłości.

Ubijacz - akcesorium służące do ubijania tytoniu w piecyku fajki.

Usuwanie pączków - odrywanie pączków kwiatowych na roślinie tytoniu. Taki zabieg służy uzyskaniu większych liści tytoniowych.

Wiązka cygar - mniej kosztowna forma pakowania cygar 10 lub 25 szt. Często pakowane są w ten sposób cygara drugiej jakości.

Wiertak - narzędzie do wykonywania niewielkiego otworu w główce cygara, aby zapewnić lepszy ciąg.

Wrapper - pokrywa cygara.

 

Komentarze