• stock.adobe.com

    stock.adobe.com

Akcesoria do cygar często kojarzone są z obcinarką i zapalniczką lub zapałkami. Czy tylko takie przyrządy idą w parze z cygarami? Oczywiście, że nie. Postaram się Wam przybliżyć przynajmniej kilka kategorii akcesoriów niezbędnych u każdego miłośnika cygar. Niektóre z nich to, owszem, gadżety. Jednak są wśród nich także takie, bez których ciężko się obejść podczas palenia cygar.

Akcesoria cygarowe

Palenie cygar śmiało można nazwać rytuałem. Jest to proces, w którym degustujemy cygara, zagłębiamy się w ich aromaty, a przede wszystkim możemy się zrelaksować. Dlatego każdy Aficionado powinien posiadać akcesoria, które pozwolą mu swobodnie korzystać z uroków poszczególnych cygar. W zależności od zaawansowania w degustacji każdemu Aficionado przybywa akcesoriów. Tym bardziej że na rynku można znaleźć grzechu warte perełki. Firmy takie jak Davidoff, Dunhill czy ST Dupont poszerzają swoje portfolio o nowe smaczki, które potrafią kusić koneserów cygarowego dymu. Początkującym na pewno ciężko jest odnaleźć się w cygarowym świecie i jak wcześniej wspomniałam, na takim etapie zapalniczka lub zapałki i plastikowa obcinarka wystarczą. Schody robią się wtedy, gdy rzeczywiście stajecie się pełnoprawnym cygarowym koneserem

Akcesoria do przechowywania cygar na chwilę zostawię i skupię się na tym, co każdy miłośnik cygar powinien posiadać. W końcu czymś trzeba to cygaro przyciąć i odpalić. 

Co trzeba wiedzieć o przycinaniu cygar?

Na rynku mamy dostępnych dość dużo modeli gilotyn i obcinarek, są również nożyce do przycinania cygar. Bez wątpliwości pozostaje zarówno to, że przed zapaleniem cygara należy je przyciąć, aby dać mu przepływ  dymu oraz to, że narzędzie do przycięcia musi być bardzo ostre. Jest to ważny aspekt ze względu na fakt, że delikatne liście tytoniu, które znajdują się w cygarze nie mogą być zgniecione ani poszarpane. Może to bowiem skutkować trudnością podczas odpalania cygara i dyskomfortem podczas samego procesu palenia. 

Niegdyś cygara przycinano nożycami z prostymi ostrzami, nie jest to jednak polecane narzędzie. Dużo lepiej sprawdzają się obcinarki, które zwyczajnie możemy trzymać w kieszeni ze względu na ich mały rozmiar. Są nie tylko wygodne w użyciu, ale potrafią także cieszyć oko. Produkują je nawet domy mody. Podobnie jest z nożycami o zaokrąglonych ostrzach, ale ich lepiej nie nosić bez futerału w kieszeni. Te również świetnie spisują się podczas przycinania cygar. 

Jeśli jesteście zainteresowani tematem przycinania cygar, zapraszam do lektury wcześniejszego artykułu "Jak przyciąć cygaro?"

Zapalniczki 

Złotą zasadą w paleniu, a w zasadzie w odpalaniu cygar, jest wybór odpowiedniego narzędzia do tej czynności. Oczywiste jest, że cygara można odpalać na różne sposoby. Nie każdy jednak wie, że wybór odpowiedniej zapalniczki nie jest taki prosty. Należy mieć bowiem na uwadze, że nigdy do odpalania cygar nie powinno używać się zapalniczek na benzynę. Jest to ważne ze względu na fakt, że pozostawiają one na cygarze zapach benzyny i bezpowrotnie je psują. 

Cygaro można zatem odpalić gazową zapalniczką, jednak te stworzone z myślą o cygarach posiadają także płomień o specyficznym, okrągłym kształcie. Taki efekt uzyskuje się dzięki zastosowaniu podwójnego źródła ognia. Taka zapalniczka sprawia, że płomień obejmuje cygaro z obu stron i podczas rozpalania wszystkie liście tytoniu zaczynają się tlić równomiernie.

Szukając designerskiej zapalniczki, polecam zwrócić uwagę na asortyment ST Dupont. Ta marka znana na całym świecie wykorzystuje złoto, srebro, pallad, a także żywicę sumaka werniksowego, rosnącego na południe od rzeki Jangcy. Ten ostatni materiał nie dość, że jest rzadki, to używa się go głównie w chińskiej i japońskiej sztuce. Możecie więc sobie wyobrazić jak piękne mogą być to wyroby. 

Zapałki

Mogłoby się wydawać, że skoro nieodpowiednią zapalniczką można popsuć cygaro, to do jego odpalania należy stosować zwykłe zapałki. Jest to jednak błąd. Najlepszymi zapałkami do cygar są te wykonane z drewna cedrowego. Ogólną zasadą, jakiej należy się trzymać podczas odpalania cygar zapałkami jest przede wszystkim to, że należy zaczekać do spalenia siarki i odpalać cygaro od drewnianej części zapałki. Jest to ważne ze względu na przenikanie siarki do cygara. Jest to taka sama sytuacja jak w przypadku benzyny z zapalniczki. 

Jeśli jesteście zainteresowani tematem odpalania cygara, zapraszam do lektury wcześniejszego artykułu "Jak odpalić i zagasić cygaro?"

Popielnice cygarowe

Oprócz obcinarek do cygar, zapalniczek i zapałek, ważną rolę w rytuale palenia wyrobów tytoniowych premium odgrywają popielnice, które znacznie różnią się od tych zwykłych — papierosowych. Są one większe i posiadają specjalnie wyżłobione miejsce na cygaro. Popielnice cygarowe mogą być metalowe, szklane, porcelanowe, a także z elementami drewna. Prawie każda z cygarowych marek ma w swojej ofercie również popielnice z logo. Szukając bardziej ekskluzywnego rozwiązania należy spojrzeć w portfolio Davidoff lub ST Dupont

Humidory

Nazwa humidor osobie, która nie pali cygar, może kojarzyć się z wilgotnością. I jest to słuszna myśl. Humidory to kolokwialnie domy dla cygar. Począwszy od humidorów typu walk-in, do których możemy wejść i wybrać cygaro, które nas interesuje, kończąc na małych, mieszczących do 10 cygar, wybór jest ogromny. Duże humidory rzeczywiście potrafią zachwycić, jednak do przechowywania cygar w warunkach domowych wystarczają mniejsze drewniane skrzynki, które pomieszczą kilkadziesiąt cygar. 

Najczęściej na rynku spotkać można humidor w postaci drewnianej skrzyneczki z szybką, przez którą widzimy, ile i jakich cygar nam zostało. Często takie humidory wyposażone są w analogowe zewnętrze higrometry. Są świetną propozycją zwłaszcza dla początkujących Aficionados

Etui na cygara

Wybierając się na krótki wyjazd lub wyjście nie weźmiemy ze sobą humidora. Co jednak zrobić, gdy mamy ochotę zapalić, a wszystkie nasze cygara nie posiadają tub lub chcemy zabrać ze sobą kilka cygar? Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji okazuje się etui na cygara. Jest to zazwyczaj skórzane, rzadziej drewniane lub zamszowe miejsce idealne do przechowywania cygar w podróży lub w trakcie wyjścia. Etui na cygara mogą mieścić kilka cygar i posiadać miejsce na cygaretki. W zależności od Waszych potrzeb, rynek oferuje wiele rozwiązań. Jest to świetna alternatywa dla opakowań typu fresh pack, a przede wszystkim o wiele wygodniejsza. Używając cygarowego etui nie musicie się martwić, że Wasze cygara ulegną zniszczeniu. 

 

Akcesoria stanowią nieodłączną część rytuału palenia cygar. Są one niezbędne dla każdego Aficionado. Niektóre z nich są jedynie gadżetami, jednak istnieją takie, bez których komfortowe palenie cygara nie mogłoby się odbyć. 

Komentarze